Artan enflasyon sonrasında tedavülde kullanılan banknotların yeterli gelmemesi sonrasında yeni banknotların basılması söylentileri ortaya çıktı. Eski Merkez Bankası Başkanı Hafize Gaye Erkan tarafından gündeme getirilen yeni banknotlar, yeniden konuşulmaya başlandı. Ekonomistler tarafından yeni banknotların basılmasına ihtiyaç olduğu yönünde yapılan eleştiriler sonrası Merkez Bankası Başkanı Fatih Karahan’dan açıklama geldi.

İhtiyaç Kredisinde Bankalar Frene Bastı! Bu Kez Zirveyi Değil Yeri Gördü! İhtiyaç Kredisinde Bankalar Frene Bastı! Bu Kez Zirveyi Değil Yeri Gördü!

Merkez Bankası Başkanı Fatih Karahan Yeni 500 Tllik Banknot 2 (1) (1)

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’na sunum yapan Karahan, gelen soruları da yanıtladı. Merkez Bankası Fatih Karahan, eski başkan Hafize Gaye Erkan’ın döneminde gündeme getirdiği yeni 500 Tl ve 1000 Tl’lik banknotlar ile ilgili açıklama yaptı. 
Fatih Karahan, yeni banknotların basılmasına ihtiyaç olup olmadığıyla ilgili; “Üst banknota ihtiyaç olup olmadığı teknik analizler sonucunda ortaya çıkıyor. Bu konuda birimlerimiz çalışıyor, incelemelerimiz devam ediyor” ifadelerini kullandı. 

Kaynak: haber merkezi