Kayseri’de Atatürk Heykeline Baltayla Saldıran Şahıslar Adliyede! Kayseri’de Atatürk Heykeline Baltayla Saldıran Şahıslar Adliyede!

Kayseri’de OSB eski Başkanı Tahir Nursaçan ile birlikte 6 yöneticinin yargılandığı davaya devam edildi.
  
Kayseri 3. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen duruşmaya taraf avukatları katılırken OSB Eski Başkanı Tahir Nursaçan ve 6 yönetici mahkemeye gelmedi. Mahkeme heyeti eksik hususların giderilmesi adına duruşmayı ileriki bir tarihe erteledi. 

Olay,

Kayseri OSB'de Tahir Nursaçan'ın, 1 Mart 2019'da yapılan 17'nci Olağan Genel Kurul'da başkan seçilmesinin ardından itfaiye müdürü Hüsamettin Kazi, imar müdürü Abdülmenap Esko, elektrik müdürü Hacı Nuh Sarp ve inşaat bölümü şefi Abdullah Ekinci işten çıkarıldı. Bu kişiler ve OSB'de sanayici Emrah D., Mehmet H. ile Fatih Ö.'nün 'usulsüz harcama' iddiasıyla savcılığa suç duyurusunda bulunmaları üzerine soruşturma başlatıldı.

Soruşturma kapsamında Kayseri OSB'de yapılan harcamaların denetlenmesi için 2019 yılının Haziran ayında Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Rehberlik ve Teftiş Başkanlığı'na bağlı müfettişler görevlendirildi. İncelemeler üzerine 408 sayfalık rapor hazırlandı.

Rapor, Kayseri Cumhuriyet Başsavcılığınca yürütülen ve 200ü aşkın sanayicinin bulunduğu 'OSB'ne Sahip Çık' platformunun müdahil olduğu soruşturma dosyasına girdi.

Soruşturma sonunda OSB eski Başkanı Tahir Nursaçan ile yöneticiler Ali Y., Adil Ö., Süleyman S., Şeref Ö., Özer B. ve Seyhan A. hakkında zimmet suçundan 5'er yıldan 12'şer yıla kadar kamu görevlisinin resmi belgede sahteciliği suçundan da 3'er yıldan 8'şer yıla kadar olmak üzere toplam 20'şer yıla kadar hapis cezası istemiyle iddianame düzenlendi. İddianame, 3'üncü Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edildi.
 

Kaynak: İHA