Avrupa Birliği'nin yeni güvenlik donanımı regülasyonu GSR II, 7 Temmuz'dan itibaren yürürlüğe girecek. Temmuz ayından itibaren başlayacak olan bu uygulama çerçevesinde belirtilen özelliklere sahip olmayan sıfır araçların satışı durdurulacak. 7 Temmuz'a sayılı günler kala otomobil bayileri stokları azaltmak için harekete geçti. Otomobil fiyatlarındaki düzenleme ve kampanyalarla birlikte satışlar hızlanmaya başladı. Bu noktada uygulama, sadece sıfır değil ikinci el araçlara da fayda sağladı.

Otomobil Piyasasında Hareketleenmeyee Sebep Oldu

Kayseri'nin 3 Mahallesinde Ulaşım Daha Kolay Olacak! Kayseri'nin 3 Mahallesinde Ulaşım Daha Kolay Olacak!

Otomotiv sektörü, bir süre önce duyurulan 7 Temmuz uygulamasıyla birlikte sarsılmaya başladı. İstenilen donanımlara ve güvenlik sistemlerine sahip olmayan sıfır araçların satışının durdurulacağı haberleri, otomobil piyasasındaki hareketlenmeye sebep oldu.

İkinci El Piyasasına da Katkı Sağladı

Araç bayileri ellerindeki araçları satabilmek için indirim yaparken markalar da peş peşe indirim ve kredi kampanyaları düzenlemeye başladı. Sıfır araçlarda 300 bin TL'ye kadar indirimler görülürken ikinci el piyasasında 7 Temmuz'un katkıları görüldü.

'8 Aydır Devam Eden Durgun Bir Sürecin İçerisindeyiz'

Milliyet'e konuşan İstanbul Motorlu Araç Satıcıları Derneği (İMAS) Başkanı Hayrettin Ertemel, konuya ilişkin yaptığı değerlendirmelerde şu ifadeleri kullandı:

"İkinci el piyasasında yaklaşık 8 aydır devam eden durgun bir sürecin içerisindeyiz. Ocak - Mart döneminde satış adetlerinde sınırlı artışlar gözlense de, Nisan ayında veriler tekrar negatife dönmüştü. Bayram dönemi ya da dönemsel artışlara rağmen geçtiğimiz yılın ilk 4 ayına oranla yüzde 15 daralma söz konusu. Yıllık bazda bu oran yaklaşık yüzde 28 civarında."

Eski Aracını Elden Çıkarmak İsteyen Kullanıcı Sayısında Artış Görüldü

7 Temmuz uygulamalarının ikinci el araçları da etkilediğini söyleyen Ertekin aynı zamanda düzenlenen bu kampanyalar neticesinde özellikle 5 yaş üzeri araçların sıfır fiyatlarına oranla pahalı bulunduğuna dair genel bir kanaat olduğunu ifade etti. Tüm bu sebeplerle son dönemlerde eski aracını elden çıkarmak veya takas ile sıfır otomobil almak isteyen kullanıcı sayısında artış gördüklerini belirtti.

'Otomobil Fiyatlarında Bir Miktar Artış Görebiliriz'

Yapılan kampanyaların tüketiciler açısından cazip gelmeye başladığını söyleyen Ertekin, Temmuz ayına kadar yönetmeliğe uymayan araçlara uygun fiyatlarla ulaşmanın mümkün olduğunu belirtti.

Aynı zamanda 7 Temmuz sonrası artışların görülebileceğini belirterek "Ancak yönetmeliğin zorunlu tuttuğu ek güvenlik donanımlarının yaratacağı maliyetlerle beraber, süreç sonrasında otomobil fiyatlarında bir miktar artış görebiliriz. Cazip kampanyalar yapılsa da tüketici tercih refleksi yönetmeliğe uyan otomobillere yönelik de olabilir. Dolayısıyla burada tüketici tercihi seyri belirleyecek. Otomobil almayı düşünen vatandaşlarımız bütçe ve ihtiyaçları doğrultusunda karar vererek gerek mevcut avantajlı fiyatlardan yararlanabilir gerekse gelecek dönem standart olacak daha donanımlı araçları tercih edebilirler" ifadelerini kullandı.

Kaynak: Haber Merkezi