Sivas’ta esnaflık yapan bir vatandaş, babasının 13 yıl önce diktiği kayısı ağacını, korumak için ilginç ve dikkat çekici bir yöntem buldu. 
Çevredeki az ağaçtan birisi olan kayısı agacını meyve çekirdeğinden ekilip, taşıma suyuyla büyütüldüğü için önem verdiğini söyleyen Mesut Gülle, ağaca zarar verilmesinden bıktığı için böyle bir yöntem izlediğini belirtti.

Sivas'ta Kayısı Ağacına Astığı Not Herkesi Güldürdü!

Sivas’ın Çarşıbaşı Mahallesinde esnaflık yapan Mesut Gülle, “Bu çevrede hiç ağaç yok. Babam bu kayısı ağacını çekirdekten büyüttü. Çevrede su bile yok, bu ağaca su taşıdı. Biz de babamızın yadigârı ağaca sahip çıkmaya çalışıyoruz. Bu ağaca yazıyı asmamızın sebebi de insanların ağaca zarar vermesi.

Meyve yemek adına ağacın dallarını kopartıyorlar. Bu durumun önüne geçmek için kendimizce bir önlem almak istedik ve ‘Ey iman edenler, dokunmayın çok fenayım. Bakımlarımı yeni yaptırdım. Ben sizin saçınızı sakalınızı yolmuyorsam bir zahmet siz de bana dokunmayın’ yazısını yazarak aslında ağacı dillendirdik” diye konuştu.

Sivas'ta Kayısı Ağacına Astığı Not Herkesi Güldürdü!

Yazıyı okudukları halde ağacın dalını kıranlar olduğunu söyleyen Mesut Gülle, “Tebrik edenler de var, yazıyı okuduğu halde gelip ağacın dalını kıranlar da var. Her mevsim geçişlerinde ağacın soğuktan etkilenmemesi için ağacı tamamen naylonla kapatıp tedbir alıyoruz.

Sivas'ta Kayısı Ağacına Astığı Not Herkesi Güldürdü!

Emeklilerin Merakla Beklediği İkramiye Ödeme Tarihleri Açıklandı! Emeklilerin Merakla Beklediği İkramiye Ödeme Tarihleri Açıklandı!

Ağaca özen gösteriyoruz ama insanlar biraz duyarsız. Çevrede hiç ağaç yok ve burada kısıtlı bir alan var. Yaz aylarında bu ağacın gölgesinde insanlar oturuyor, dinleniyor. Fakat meyve yemek adına ağaca çok zarar veren var” açıklamalarını yaptı.

Kaynak: İHA