MHP Lideri Bahçeli’den Yeni Anayasa Çağrısı! MHP Lideri Bahçeli’den Yeni Anayasa Çağrısı!

Deva Partisi Genel Başkanı Ali Babacan perşembe akşamı flaş haber TV'de Orhan Uğuroğlu ile “Adalet ve Demokrasi” programında katılarak gündem hakkında konuştu. Gündemdeki sorunları dile getiren Ali Babacan'ın ilk değerlendirdiği konu Erzincan İliç’te meydana gelen maden kazası oldu.

'Tek Bir Canı, O Madenden Çıkan Tonlarca Altınla Mukayese Bile Edemezsiniz'

 Ali Babacan Tedbir yetersizliğinden kaynaklı olarak bu felaketin gerçekleştiğini belirtti.

Babacan "Bu, Türkiye'de meydana gelen ilk maden kazası değil. Ağırlıklı olarak tedbirlerdeki eksiklik sebebiyle bu kazaların olduğunu görüyoruz. Bu madenle ilgili basına yansıyan bilgilerden hareket ederek baktığımızda, buralarda kırmızıya yakın alarm zilleri çalmış" ifadelerini kullandı.

Madende çalışan işçiler hakkında konuşan Babacan, "Madenlerde çalışan işçilerimizin canı her şeyden kıymetli. Tek bir canı, o madenden çıkan tonlarca altınla mukayese bile edemezsiniz" dedi.

'AFAD; Gözden, Gönülden Irak Bir Kurum Halinde'

Bakanlığın iki işi birden yürütmesine karşı çıkan Babacan “Bir bakanlığın hem şehircilikle, yani inşaatla uğraşması, hem de çevre meselelerine bakması son derece yanlış. Bu ikisinin birbirinden ayrılması gerekiyor" diye konuştu.

Babacan “Şunu da unutmayalım ki, Türkiye’de madenlerle alakalı tüm izinler, tüm ruhsatlar veya izin yenilemelerinin tamamı Cumhurbaşkanlığı’nda, Külliye ’de veriliyor" diyerek sözlerine ekleme yaptı.

Öte yandan AFAD'ın söylediklerine kulak verilmediğini ifade eden Deva başkanı "AFAD sesini yukarılara duyurmakta güçlük çekiyor. AFAD; gözden, gönülden ırak bir kurum halinde" dedi.

Babacan sözlerine devam ederek “Afet yönetiminden sorumlu bir bakanlık olsa, doğrudan Cumhurbaşkanı'na bağlı bir birim haline gelse, o zaman çalışmalar daha ciddi olur ve daha iyi sonuçlar alınır" diyerek söylediklerinin altını çizdi.

"Bizden Daha Hazırı Yok"

Maden kazasına sebep olan sorunlardan bahseden Ali Babacan bu konuda yürütecekleri plandan da bahsetti.

Babacan, “Madencilikle alakalı sayfalar dolusu, başlı başına 14 Notu Eylem Planımız var. Türkiye’deki madencilik sektörü nasıl işlemeli, enerji nasıl olmalı? Hepsi var. Biz Türkiye'yi yönetmeye hazır bir partiyiz. Bizden daha hazırı yok. İktidar partisi de dahil" diye konuştu.

'Gerçek Olmayan Düşük Enflasyon Rakamları Var'

Emeklilerin yaşadığı sorunları gündeme getiren Ali Babacan Emekli maaşı ile geçinmenin mümkün olmadığını dile getirdi.

Babacan, “Emekli maaşı barınmaya dahi yetmez hale geldi. Bir emeklinin oturduğu ev kendine ait değilse, emekli maaşıyla yaşamak, geçinmek mümkün değil. Bazı küçük yerleşim merkezlerinde kirayı karşılasa dahi temel gıda ihtiyaçlarına imkân kalmıyor” ifadelerini kullandı.

"Emeklilerimizin yoksullaşması, emekli maaşlarının hiçbir şeye yetmemesinin temelinde TÜİK’in açıkladığı gerçek olmayan düşük enflasyon rakamları var" diyen Ali Babacan gerçek enflasyon oranlarının saklandığını belirtti.

Bu çok büyük haksızlık diyerek isyan eden Deva Partisi Genel Başkanı "Aynı zamanda emeklinin hakkından çalmak. Çünkü dünya alem biliyor ki bu ülkede enflasyon çok daha yüksek" diyerek sözlerine devam etti.

Sayısal verilerde bahseden Ali Babacan, "Hani meşhur '128 milyar dolar nerede?' sorusu vardı ya, o rakam 400 milyar doları geçti şu an" dedi.

Babacan, “Mayıs sonunda, yani seçimin olduğu tarihte mazot 20 liranın altında. Şu an 44 liranın üzerinde. Seçime giderken mazotu çiftçiye düşük gösterdiler, seçimden sonra 40 liranın üzerine artırdılar" diyerek sözlerini sürdürdü.

‘Hâlâ Merkez Bankası Dövize Müdahale Ediyor’

Babacan “Şu anda hâlâ fiyatların da döviz kurunun da bastırıldığı bir dönemdeyiz. Çünkü şu anda hâlâ Merkez Bankası dövize müdahale ediyor. Hâlâ Merkez Bankası’nın arka kapısından döviz satışı yapılıyor" diye konuştuktan sonra konuyu TRT' ye getirdi.

Ali Babacan “Partimiz kurulalı 4 yıl oldu, 4 yılda TRT'den tek bir program daveti almadım" diye konuştu.

Sözlerini sürdüren Babacan, “Biliyorlar ki, beni, DEVA Partisi'ni daha çok gösterirlerse, ilgi bu tarafa doğru kayacak. Biz de doğrudan vatandaşlarımıza ulaşıyoruz. Bugünkü kurun bastırılmış bir kur mu yoksa serbest piyasada oluşmuş bir kur mu olduğunu bilmek vatandaşımızın hakkı" diye konuştu.

Hala bu konuda bilgisi olmayan insanların çoğunlukta olduğunun vurgusunu yapan babacan, “Bu bilgiye sahip bir avuç insan var ve bilmeyen milyonlar var. Bu bilgiye sahip bir avuç insan Türkiye’de sürekli zengin oluyor" diyerek bu konuyla ilgili sözlerini noktaladı.

Muhabir: Merve Erol