7 Temmuz'da yürürlüğe girecek olan 'Genel Güvenlik Yönetmeliği' ile otomobil satışlarında yeni döneme girilecek. Bu tarih işaret edilerek otomobil sektörü temsilcilerinden araç sahiplerini yakından ilgilendiren bir açıklama geldi. 

Sektörün Olumsuz Etkileneceğini Açıkladı 

Geçmişte birçok güvenlik sistemi aktif hale getirilmiş ve donanımlar zorunlu hale getirilmiş olan Avrupa Birliği'nin yeni güvenlik donanımı regülasyonu GSR II, 7 Temmuz'dan itibaren yürürlüğe girecek.

Belirtilen donanımlara sahip olmayan araçların satılamayacağı belirtilirken bu konuya ilişkin Habertürk'e değerlendirmede bulunan Otomotiv Distribütörleri ve Mobilite Derneği Başkanı Ali Haydar Bozkurt, uygulamanın Türkiye'de 7 Temmuz'da yürürlüğe girecek olmasının sektörü olumsuz etkileyeceğinin altını çizdi. 

Kayseri’deki Ünlü Zincir Marketin 'Nakitsiz Ödeme' Sistemine Tüketici Birliğinden Tepki! Kayseri’deki Ünlü Zincir Marketin 'Nakitsiz Ödeme' Sistemine Tüketici Birliğinden Tepki!

'Zararına Bile Kampanya Yapıyorlar'

Bu kararın ertelenmesi yönünde toplantı trafiği sürerken Bozkurt, açıklamasında şu ifadelere yer verdi:
 "Otomobil markaları 7 Temmuz'a kadar ellerinde kalan araçları satabilmek adına zararına bile kampanya yapıyorlar. 7 Temmuz tarihinin ertelenmesi için yetkililer ile görüşüyoruz, fakat takvim de bir yandan işliyor. Bu süreç tamamlanınca pazardaki satışların düşeceğini düşünüyorum. Bunda, enflasyonu düşürme önlemleri etkili olacaktır" 

'Taşıt Kredilerinde Yüksek Faizler, Araç Fiyatlarında Artışlar Meydana Geldi'

Bozkurt, araç satışlarında azalışın nedenlerini açıklayarak, "Nisan'da 9 günlük bayram tatili dolayısıyla satışların düştüğünü söyleyenler oldu, fakat ben buna katılmıyorum, satın almak isteyen bir şekilde alıyor. Son dönemde, yeni bir otomobil satın almaya gücü yetenler azaldı. Ayrıca, araç ihtiyacı olan kişi sayısında da azalma yaşandığını görüyoruz. Taşıt kredilerinde yüksek faizler, araç fiyatlarında artışlar meydana geldi. Tüm bunlar satış rakamlarında etkisini gösteriyor" diye konuştu.

Kaynak: Haber Merkezi