Kayseri Deniz Postası TV olarak, vatandaşlara, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan’ın asgari ücretliye ara zam yapılmayacağı açıklamasının ardından sorular sorduk. Vatandaşların çoğu zammın yapılması gerektiğini belirtirken, zar zor geçindiklerinin altını çizdi.

Asgari Ücretliye Ara Zam Yok2

'5 Çocuğum Var Asgari Ücretle Çalışıyorum'

Başka bir vatandaş ise “5 çocuğum var asgari ücretle çalışıyorum. Nasıl geçinelim asgari ücretle? Ev kiralı 12 ila 13 bin TL ama zam yok. Zam olmazsa milletin hali perişan. Çok zor diyecek biz şey yok. Asgari ücret kimse için yeterli olmaz. Adam 20 bin TL ile geçinemiyor ki 17 bin TL ile nasıl geçinsin” diye konuştu.

Asgari Ücrete Ara Zam Yok.mp41

'Yerimizde Sayıyoruz'

Mikrofonuma konuşan bir vatandaş, “Günümüzdeki hayat şartlarına bakılınca gelen zamlara göre asgari ücret yeterli değil, hayat şartları çok pahalı, yerimizde sayıyoruz. Kira ödemeleri,  fatura giderleri ve sosyal yaşamımız için harcayacak ekstra bütçemiz yok. Bütçemiz sadece geçinmemize yetiyor” dedi.

Asgari Ücretliye Ara Zam Yok3

Kayseri’de İş Arayanlar Dikkat! 4 Firma Personel Arıyor! Kayseri’de İş Arayanlar Dikkat! 4 Firma Personel Arıyor!

'En Az 25 Bin TL Olması Gerekiyor'

Asgari ücretin 25 bin TL olması gerektiğini belirten başka bir vatandaş ise, “Asgari ücretle geçinmek zor. Yılsonuna kadar nasıl idare ederiz bilmiyorum. Alt seviyelerde durum yani. Biraz yapsalar iyi olur. En az 25 bin TL olması gerekiyor. Evimize iki asgari ücret giriyor bu şekilde bile durum zor” şeklinde konuştu.

Asgari Ücretliye Ara Zam Yok4

'Ek Gelir Olmazsa Geçim Çok Zor'

Ek gelir sayesinde zar zor geçindiklerini aktaran başka bir vatandaş ise, “Eşim fabrikada çalışıyor. Aynı zamanda ek gelir olsun diye müzisyenlik yapıyor. Ek gelir olmazsa geçim çok zor. Giderlerimizi karşılayamıyoruz. Köşeye para atamıyoruz. Çocuğumuzun geleceği için bile para biriktiremiyoruz. Ara zam asgari ücrete yapılmıyor ama her şeye zam yapılıyor. Yılsonunu bu şekilde görmek çok zor. Servis parası, yeme, içme derken bir çocuğa 4-5 bin TL harcama yapıyoruz. Geçim şuanda çok zor gerçekten” ifadelerine yer verdi.

Muhabir: Metehan Özgür