Türk sinemasının usta oyuncuları arasında yer alan Fatma Karanfil, Aşk-ı Memnu dizisinde canlandırdığı Şayeste karakteriyle gönüllere taht kurmuştu. Bir süredir kanser tedavisi gören ünlü isim hayata gözlerini yumdu. 

Aşk-ı Memnu'nun Şayeste'sinden Acı Haber!-1

Yeşilçam'ın Usta İsimlerindendi

Bir döneme damga vuran Aşk-ı Memnu dizisi konusu ve karakterleriyle hala gündemden düşmüyor. Dizide dikkat çeken ve herkesin yakından tanıdığı bir isim olan Şayeste karakterine hayat veren usta oyuncu Fatma Karanfil oldu. Aynı zamanda Yeşilçam filmlerinden de tanıdığımız usta isim, bir dönemin en çok izlenen filmleri arasında yer alan Keloğlan’da rol aldı.

Aşk-ı Memnu'nun Şayeste'sinden Acı Haber!-2

Ünlü Oyuncunun Oğlu Cinsiyet Geçiş Sürecine Girdi! Son Hali Olay Yarattı! Ünlü Oyuncunun Oğlu Cinsiyet Geçiş Sürecine Girdi! Son Hali Olay Yarattı!

Entübe Edilmişti

Kansere yakalanan Karanfil uzun zamandır tedavi görüyordu. Karanfil'e teşhis konulduğunda çoklu metastazın başladığı öğrenilmişti. Dördüncü evre kanser olan ve geçtiğimiz günlerde rahatsızlaşan Karanfil, tedavi gördüğü Florya’daki hastanede yoğun bakımda entübe edilmişti. Usta oyuncu hastalığına yenik düştü. Fatma Karanfil 72 yaşında hayatını kaybetti. 

Aşk-ı Memnu'nun Şayeste'sinden Acı Haber!-3

Ölüm Haberini Menajeri Duyurdu

Vefat haberini menajeri sosyal medya hesabından şu sözlerle duyurdu:

"Değerli oyuncumuz Fatma Karanfil'i kaybettik. Türk sinema ve tiyatrosunun saygın isimlerinden, çok değerli oyuncumuz Fatma Karanfil'in vefatını derin bir üzüntü ile öğrenmiş bulunmaktayız. Sanat hayatı boyunca pek çok başarılı projede yer alan ve birçok ödüle layık görülen Fatma Karanfil, yalnızca oyunculuğuyla değil, aynı zamanda zarafeti, çalışkanlığı ve insanlığıyla da örnek alınan bir isimdi. Bu acı kaybın derin üzüntüsünü yaşarken, Fatma Karanfil'e Allah'tan rahmet diliyor, başta ailesi olmak üzere tüm sevenlerine başsağlığı diliyoruz. Işığı hiç sönmeyecek, kalplerimizde ve sanat dünyasında daima parlayacaktır. Mekanın cennet olsun, değerli Fatma Karanfil. Tüm sanat camiasına ve kamuoyuna duyurulur"

Aşk-ı Memnu'nun Şayeste'sinden Acı Haber!-4

Fatma Karanfil Kimdir?

3 Şubat 1952'de Eskişehir'de doğan Fatma Karanfil, Language and Culture Center'de eğitim gördükten sonra 1968'de Ses Dergisi'nin düzenlediği yarışmada üçüncülük elde ederek sinema kariyerine başladı.

LCC'de eğitim alan sanatçı, 1968'de Ses dergisi yarışmasında kazandığı üçüncülükle sinemaya başladı. 1975'te Ali Kocatepe ile evlenip daha sonra ayrılan sanatçı; 1976 - 1980 yılları döneminde Londra'ya tekstil eğitimi almaya gitti. 1984'te ikinci kez evlendi. Göğüs kanserine yakalanıp atlattıktan sonra, 2001'de yeniden sahnelere döndü.

"Şarmaşık Gülleri", "Keloğlan Aramızda", "Fosforlu Cevriyem", "Kaçaklar", "Sevgili Muhafızım", "Adını Anmayacağım", "Dağlar Kızı Reyhan", "Üvey Ana", "Ayşecik Sana tapıyorum", "Allah Aşkı Yarattı", "Kınalı Kar", "Evimin Erkeği", "Gülpare", "Huzur Sokağı", "Bahtiyar Ölmez", "Adını Sen Koy", "Elveda Derken", "Aşk Yeniden", "Aşk-ı Memnu" gibi birçok yapımda rol aldı.

Kaynak: Haber Merkezi