Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır,  Kayseri’de iş adamı ve sanayicilerle düzenlenen iftar programında bir araya geldi. 

‘Kayseri'nin İçerisinde Bir Uhde Kaldı’

Programda konuşan TOMTAŞ Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Fahrettin Öztürk, Türkiye’nin ilk uçak fabrikası hakkında açıklamalar yaptı. 

Öztürk, “Yaklaşık 1 yıl önce biliyorsunuz ki tarihte 1925 yılında cumhuriyetin ilk yıllarında havacılıkla ilgili çok önemli çalışmalar yapılmıştı. Kayseri'de ilk uçak fabrikamız TOMTAŞ 1925'te resmi işlemleri yapılıp 1926 yılında açılmıştı. Çok kısa bir süre sonra 1928 yılında bu fabrika kapatıldı. Bugün burada aslında Kayseri'nin içerisinde bir uhde kaldı. Bu havacılık serüveni hep konuşuldu, yazıldı. Ama burada çok değerli Kayserili işadamlarımız ve TUSAŞ'ın çok değerli yöneticileri bir araya gelerek kaldığımız yerden tekrar başlama kararı aldık. Gururla şunu söylemek istiyorum; Türkiye'nin 100 yıllık hayalini gerçekleştirdi ekibimiz. KAAN'ı, Hürjet'i başarılı bir şekilde üretmiş bir ekibin başı olmaktan da mutluluk duyuyorum” ifadelerini kullandı.

Erciyes Holding'in CEO'su Baki Ertekin'den İşçi Kazasıyla İlgili Açıklama! Erciyes Holding'in CEO'su Baki Ertekin'den İşçi Kazasıyla İlgili Açıklama!

Lacivert Kırmızı Son Dakika Hareketli Instagram Gönderisi 2024 03 23T104812.621 (1)

‘Uçarak Semalarımızda Yer Alacak’

TOMTAŞ ne yapacağının herkes tarafından merak edildiğini belirten Öztürk, ilk başlangıç noktasının uçak parçaları üretmek olduğunu ve bunun çok önemli bir başlangıç olduğunu ifade etti. Uçak ile ilgili çalışmaların üretim çerçevesinde yürüdüğünü söyleyen Öztürk, Türkiye yüzyılında uçak parçalarıyla üretimin başladığının altını çizdi. 
Öztürk, Türkiye’nin geleceğinin teknolojiden geçtiğini söyleyerek,  “Önümüzdeki süreçte inşallah montaj faaliyetlerimiz tesislerimizde yapılacak. Bu ülkemiz için çok önemli bir başlangıç. Türkiye'nin geleceği Ar-geden, teknolojiden geçiyor. Bu istikamette Kayseri sanayicilerimizin özverili katkılarından dolayı teşekkür ediyorum. Bu faaliyetin sadece Hürjet'le sınırlı kalmayacağını düşünüyorum. İnşallah gelecekte birçok platformun burada montajı yapılacak. Umut ediyorum ki bazı platformlar burada uçarak semalarımızda yer alacak" diye konuştu.

‘Kayseri Sanayileşme Kültüründe Anadolu'ya Öncülük Eden Bir Şehir’

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır ise konuşmasında konuya ilişkin şu ifadelere yer verdi; 
Bakan Kacır, "Kayseri gerçekten sıradan bir şehir değil. Kayseri sanayileşme kültüründe Anadolu'ya öncülük eden bir şehir. Kayseri'nin elde ettiği her başarı Anadolu'ya örnek oluyor. Bu açıdan son 22 yılda elde ettiğimiz kazanımları çok önemli görüyorum. Organize sanayi bölgelerimizi büyüttük. Sadece son pandemi döneminde bile 40 bin ilave istihdam oluşturduk. Yeni organize sanayi bölgeleri kuracağız, yeni endüstri merkezleri oluşturacağız ve Kayseri'yi hep birlikte Türkiye Yüzyılı'na daha güçlü şekilde hazırlayacağız”

Lacivert Kırmızı Son Dakika Hareketli Instagram Gönderisi 2024 03 23T104929.147 (1)

‘Kayseri’nin Kanaatkâr İnançlı, Çalışkan İnsanların Şehri’

Sözlerinin devamında ise Kacır  Kayseri’nin kanaatkâr inançlı, çalışkan insanların şehri olduğunu söyledi. Vatandaşların önündeki engelleri kaldırmaya gayret edeceklerini belirten Kacır,  sanayicilerilerin öncülüğünde Kayseri'nin yatırım ve istihdamla, icatla ve ihracatla büyümesine katkı sunulacağını duyurdu.

‘Kayseri'nin Heyecanını, İnancını Bizler Asla Yalnız Bırakmayacağız’

 Kacır, konuşmasında “İşte 100 yılın ardından TOMTAŞ Kayseri'de vücut buluyor. İşte Türkiye'nin iftihar vesilelerinden Hürjet inşallah bu yıl sonundan itibaren Kayseri'de üretiliyor. Kayseri'de 10 sanayici bir araya geliyor KİM'i kuruyor, yüksek katma değer üretiyor. Kayseri'nin heyecanını, inancını bizler asla yalnız bırakmayacağız. Allah'ın izniyle bu inanç, bu coşku Türk gençliğinde olduğu müddetçe bu milleti hiç kimse tutamaz. Tarihin en şerefli milleti olan Türk Milleti'nin yeryüzünde adaleti hâkim kılacağı günler Allah'ın izniyle yakındır" ifadelerine yer verdi.

Kaynak: İHA