Yerli Uygulama 2 Milyon Kullanıcıya Ulaştı! Yerli Uygulama 2 Milyon Kullanıcıya Ulaştı!

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır, biri dizi ziyaret kapsamında geldiği Bolu’da Abant İzzet Baysal Üniversitesi’ndeki ‘Gençlik Buluşması’na katıldı.

İlk Türk astronot Alper Gezeravcı’nın da katıldığı programda gençlere Bakan Kacır, Uzay ve Havacılık kapsamında yapılacak milli hedeflerden bahsetti.

Bütün çalışmalarımızın öznesi gençlerdir diyen Bakan Kacır, “Türkiye'de Milli Teknoloji Hamlesi adına Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde yürüttüğümüz bütün çalışmaların öznesi Türk gençliğidir, TEKNOFEST kuşağıdır. Cumhuriyetin ikinci asrını, kuruluşunda tam bağımsızlık mayasıyla kurulmuş cumhuriyetin ikinci asrını 'Türkiye Yüzyılı' yapmamızı sağlayacak işlere sizler öncülük edecek, sizler imza atacaksınız.

Biliyoruz ki Türk gençliğinin önünü açtığımızda, onların yanında olduğumuzda önlerindeki engelleri kaldırdığımızda, bizim gençlerimizin başaramayacağı hiçbir şey yoktur. Bunu Türkiye'nin gençleri, savunma sanayiinde, milli havacılıkta ispat ettiler” diye konuştu.

Vecihi Hürkuş-Nuri Demirağ

Geçmişte milli havacılığı geliştirmek isteyenlerin önünün kesildiğini ifade eden Bakan Kacır, ”Türkiye 20'nci yüzyılın havacılık ülkelerinden biri maalesef olamamıştı. Olabilir miydik? Elbette olabilirdik. Bizim başkalarından ne eksiğimiz var? 20'nci yüzyılda bu ülkede milli havacılığı geliştirmek üzere yola çıkan Vecihi Hürkuş'ların, Nuri Demirağ'ın maalesef önü kesilmiş; hikayeleri akamete uğratılmıştı” dedi.

Erken Farkettik

Teknolojinin hangi istikamete evrildiğini erken farkettik diyen Sanayi ve Teknoloji Bakanı, ”Teknolojinin hangi istikamette evrildiğini erken aşamada tespit ederek ve bu değişime hızla hazırlanarak insansız hava araçlarında muazzam bir başarı ortaya koyduk. Bayraktar TB2, Bayraktar TB3, Anka, Aksungur, Akıncı, Anka 2, Anka 3, Kızılelma. Sadece bunlar mı? Havacılıkta Hürkuş, Hürjet, Atak, Atak2, Gökbey ve Kaan.

Bunu sizler gibi gencecik, pırıl pırıl, bu ülkenin öz evlatları başardı. Demek ki güçlü bir irade olduğu zaman Türk milletinin evlatları, Türkiye'nin mühendisleri, teknisyenleri dünyanın en iyi işleri başarabilecek kabiliyette. İnanıyoruz ki sizler bu bayrağı, çok daha ileriye taşıyacaksınız.

Önümüzdeki dönemde havacılıkta, savunma sanayisinde nasıl başarı hikayeleri yazmışsak, uzay bilimi ve teknolojilerinde de benzer bir başarı hikayesi yazacağız. Bugün savunma sanayisinde 80 binden fazla Türk mühendisi, teknisyeni milli projelere omuz veriyor” şeklinde konuştu.

Kaynak: DHA