Pınarbaşı'na Neler Yapıldı Neler? İşte İlçeye Harcanan Rakam... Pınarbaşı'na Neler Yapıldı Neler? İşte İlçeye Harcanan Rakam...

Erciyes Dağı’nda gerçekleştirilen fidan dikim etkinliğine Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki’nin yanı sıra Kayseri Valisi Gökmen Çiçek, Büyükşehir Belediye başkanı Memduh Büyükkılıç, AK Parti Kayseri milletvekilleri Şaban Çopuroğlu ve Murat Cahid Cıngı katıldı.

Etkinlik sonrasında açıklamalarda bulunan Bakan Özhaseki, “Bugüne kadar 7 milyon ağacın dikildiği Erciyes'te bugün de 271 bin fidanın dikimini gerçekleştirdik. Bunlar bir taraftan elbette ki göze hoşluk verecek. Baktığımız zaman yemyeşil, zümrüt gibi bir manzara. Kar yağdığında onun zaten görüntüsü bir başka şekilde hoşluk oluşturacak. Ama bir taraftan da kirlenen dünyada karbon emisyonlarını çeken, o zehirli atıkları içine doğru alan, emen bir yapıya da kavuşmuş olacağız. İklim değişikliğinin getirmiş olduğu her türlü sıkıntılarla baş etmek için hep birlikte mücadele ediyoruz” ifadelerini kullandı.

İklim Kanunu Geliyor!

İklim ile kanunlar hazırlıyoruz diyen Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı, “"Taraf olduğumuz anlaşmalardaki kendi ahitlerimizi, sözlerimizi yerine getireceğiz. Paris İklim Anlaşması'nda ne söylemişsek, oradaki bütün taahhütlerimizi yerine getireceğiz. Ama bir taraftan da iklim sözleşmesiyle ilgili, iklim kanunumuzu hazırlıyoruz. Onlar da inşallah kısa süre içerisinde Meclis'e gelecek" dedi.

Ağaçlarımızı Talan Ettik

Konuşmasının devamında Bakan Özhaseki, itiraf niteliğinde bir açıklama yaparak, “Her tarafı yemyeşil, zümrüt gibi olan Anadolu coğrafyasını adeta talan ettik. Ağaçlarımızı yok ettik, ormanlarımızı da kel hale getirdik. Şimdi yeniden bir seferberlik başlatıyoruz. Dünyada orman varlığını çoğaltan, büyüten ender ülkelerden birisiyiz. Şimdi de bunun bir örneğini burada vereceğiz. Bugün, 271 bin ağacı toprakla buluşturuyoruz" açıklamalarını yaptı.

Kaynak: haber merkezi