Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, geliştirilecek proje ile ilgili detayları paylaştı. Dikkat çeken çalışma Avrupa’nın sayılı projelerinden birisi olacak. Bakan Uraloğlu, “Avrupa’nın sayılı otonom dron koridorunu hayata geçirerek İHA ve dronların uygunsuz uçuşlarının önüne geçmekle kalmayacağız, takip ve trafik yönetim sistemini de getireceğiz” diye konuştu.

Bakanlığa bağlı Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü’nün İnsansız Hava Aracı (İHA) ve dronlara özel bir hava koridoru oluşturmak için çalışmalarının sürdüğü bilgisini paylaştı.

Bakanlıktan Dikkat Çekecek Çalışma Özel Yaşamın Gizliliğini Korumaya Çalışıyoruz (2)

Güvenli Hava Sahası!
Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü’ne kayıtlı toplam 1 Milyon 521 bin 615 lisanslı İHA pilotu ve 65 bin 859 insansız hava aracı bulunuyor. Bu araçlar için ulaşımın her modunda güvenli ulaşımı sağlamak amacıyla Bakanlık olarak çalıştıklarını dile getiren Bakan Uraloğlu, “Karada araçlar, havada uçaklar ve denizde gemiler için nasıl belirli güzergahlar ve yollar oluşturuyorsak, dünyada ve ülkemizde son zamanlarda kullanımı oldukça artan İHA ve dronlar için de şehir içi ve şehirler arası uçuşlarda belirlenecek koordinatlar çerçevesinde gidip gelmesini sağlayacak hava koridorları ve güzergahlar oluşturacağız. Bu sayede uygunsuz uçuşların önüne geçerek dronlar için güvenli hava sahasını oluşturacağız” dedi.

Kayserili Başkan Açıkladı! 3 bin 59 Konut Teslim Edildi Kayserili Başkan Açıkladı! 3 bin 59 Konut Teslim Edildi

Bakanlıktan Dikkat Çekecek Çalışma Özel Yaşamın Gizliliğini Korumaya Çalışıyoruz (4)

Özel Hayatın Gizliliği İçin!
Bir çok ülkenin de İHA konusunda yeni çalışmalar yaptığını belirten Bakan Uraloğlu, özel hayatın gizliliğini korumak için sistem geliştirdiklerini vurgulayarak; “Sivil Havacılıkta önemli bir alan oluşturan insansız hava araçlarına ve dronlar dair farklı kullanım türleri görüyoruz. Askeri, güvenlik, istihbarat, tarım, kargo, gümrük işlemleri, orman yangınlarıyla mücadele, sivil ve ticari uçuşlara kadara farklı amaçlarda kullanımı giderek yaygınlaşıyor. Biz ise yerli ve milli teknolojilerle getireceğimiz yeni sistem ile uygunsuz uçuşların önüne geçip, hassas bölgelerde hem güvenlik zafiyeti oluşmamasını hem de özel yaşamın gizliliğini korumayı da planlıyoruz. Sadece bununla sınırlı değil elbette, bununla birlikte getireceğimiz sistem ile erişilebilir, verimli ve çevre dostu dijital bir uygulama ile operatörler mobil uygulamalar üzerinden uçuş izni alma ve hava sahası bilgilerini görme gibi imkanlara ulaşabilecek” ifadelerini kullandı.

Bakanlıktan Dikkat Çekecek Çalışma Özel Yaşamın Gizliliğini Korumaya Çalışıyoruz (3)

İHA İçin Kontrol Mekanizması!

İHA’lar için kontrol mekanizması geliştireceklerinin altının çizen Bakan Abdülkadir Uraloğlu, “Sivil Havacılık Genel Müdürlüğümüz yeni sivil havacılık modelleri üzerinde çalışmalar yapıyor. İHA ve dronlar için takip ve trafik yönetim sistemimiz İHA’ların mevcut hava sahasına entegrasyonunu sağlayacak. Dronlar sistem bilgileri, konum, irtifa, hız, pilot bilgileri canlı olarak havacılık kontrol merkezine iletilecek ve kayıt altına alınacak. Bu sayede trafik yönetimi ve uçuş izinleri tek bir merkezden hızlı, kolay, emniyetli bir şekilde gerçekleşecek” şeklinde konuştu.

Dronlar için ayrıca belirlenecek güzergahlarda arıza, pil bitmesi ya da olumsuz bir durumla karşı karşıya kalmasına karşı da güzergah üzerinde tamir istasyonları kurmayı planlayacaklarını duyurdu.
 

Kaynak: İHA