Türkiye’deki tüm Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odaları, eş zamanlı olarak basın toplantısı düzenledi. Kayseri Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası başkanı Ali Yedikaya da, Hazine ve Maliye Bakanlığı’na seslenerek ‘Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın taleplerini karşılaması için Mali Müşavirlerin masa başında ölmesi mi gerekmektedir’ diye konuştu.

Oda başkanı Ali Yedikaya, Artan iş yükünün, sorumlulukların belirlenen takvimde gerçekleşmesinin, mali müşavirleri zorladığını ve daha insani bir çalışma için taleplerinin derhal yerine getirilmesi talebinde bulundu.

Kayseri SMMMO Başkanı Ali Yedikaya, ‘Kimse Sabrımızı Denemesin’

Mali Müşavirlerin Yükü Dayanılmaz Boyutlara Ulaşmıştır!

Kayseri’de Kartal Kavşağı’na Alternatif Geliyor! Kayseri’de Kartal Kavşağı’na Alternatif Geliyor!

Kayseri Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası Yönetim Kurulu üyeleri, meslek mensuplarının bulunduğu basın toplantısında Ali Yedikaya, “130 bin Mali Müşavirin işlerini daha sağlıklı bir şekilde yapabilmesi için, haklı ve insani taleplerimizin ivedilikle hayata geçirilmesi için, 
Hazine ve Maliye Bakanlığı yetkililerine yaptığımız hem yazılı hem sözlü başvurularımızın dikkate alınması, meslektaşlarımızın masa başında ölmemesi için haklı taleplerimiz için meslektaşlarımızla bir araya gelerek bu tepkiyi göstermek zorunda kalıyoruz.

Artık ekonominin can damarı olan Mali Müşavirlerin sırtındaki yük dayanılmaz boyutlara ulaşmıştır. Meslek mensupları aracılığıyla alınan beyan ve bildirimlerin sayısı her geçen gün artmakta, bu beyan ve bildirimlerin içerikleri kolaylaşacağına daha da zorlaştırılmaktadır. 
Gelişmiş ülkelerde iş verimini artırmak için haftalık çalışma günlerinin dört güne indirilmesi tartışılırken, biz Mali Müşavirler olarak neredeyse 7/24 ofislerimize hapsedilmeye çalışılıyoruz, Bunu kabul etmeyeceğiz” ifadelerini kullandı.

Zaman zaman sloganlar atılarak taleplerini dile getiren meslek mensupları emeklerinin karşılığını görmek istiyor.

Kayseri SMMMO Başkanı Ali Yedikaya, ‘Kimse Sabrımızı Denemesin’

‘Bıçak Kemiğe Dayanmıştır, Kimse Sabrımızı Denemesin’
Basın toplantısında, sözlerini sertleştiren Ali Yedikaya, “Şu saatte tüm Türkiye’deki bütün odalarımızda aynı anda , sorunlarımıza ivedi olarak çözüm üretilmesi için haykıran 130 bin meslek mensubunun çığlıklarına duyarsız kalınamaz. Artık mevcut işlerimizi yapamaz hale geldik, bıçak kemiğe dayanmıştır, kimse bizim sabrımızı denemesin. İnsani şartlarda yaşamak biz mali müşavirlerin de anayasal hakkıdır” açıklamalarını yaptı.

Meslektaşlarımız Gece Gündüz Çalışmaktadır!

Iş takviminin meslek mensuplarının, çalışma şartlarını zorladığını dile getiren Ali Yedikaya, “Meslektaşlarımız gece gündüz demeden rutin işlerinin yanında ay sonuna kadar kurumlar vergisi beyannamelerini yetiştirmek için uğraşmaktadırlar.  
Bayram tatili nedeniyle çalışmaların sekteye uğraması, mükelleflerden bilgi ve belgenin toplanamaması sebebiyle kurumlar vergi beyannamelerinin süresinde sağlıklı bir şekilde hazırlanabilmesi mümkün değildir"

Kayseri SMMMO Başkanı Ali Yedikaya, ‘Kimse Sabrımızı Denemesin’

Mali Müşavirlerimiz Cinnet Geçirecek!

Sözlerinin devamında Ali Yedikaya, "Kurumlar vergisi beyannameleri bile süresinde hazırlanıp beyan edilemeyecek durumda iken bir de bundan 17 gün sonra geçici vergi döneminde enflasyon düzeltmesi işlemlerinin yapılmasının ve beyanname ekine bilançonun eklenmesinin istenmesi, biz mali müşavirlerin adeta cinnet geçirmesine sebebiyet vermektedir. 
2024 yılı geçiş dönemi olması ve ikincil mevzuatın oldukça geç yayımlanması ve aşırı yoğunluk nedeniyle 2024 yılında geçici vergi dönemlerinde enflasyon düzeltme işlemlerinin yapılmaması için dayanakları ile birlikte Hazine ve Maliye Bakanlığı ve gelir idaresi başkanlığına yaptığımız müracaatımızın hayata geçirilmesini talep ediyoruz” dedi.

Kaynak: haber merkezi