Hatay'da bir kuyumcu, Ramazan ayında zekat vermek isteyen kişilerden gelen telefonların artması nedeniyle vatandaşlara daha iyi yardımcı olabilmek için zekat hesaplama hattı kurdu.

Günde 50'ye Yakın Telefon Aldı

Hatay'ın 40 yıllık kuyumcusu Ahmet Güney, zekat hesaplama konusunda günde 50'ye yakın telefon almaya başladı. Güney, kendi telefonuyla vatandaşlara yeterli yardımı sağlayamadığını düşünerek işletmesi bünyesinde zekat hesaplama hattı kurmaya karar verdi.

'Zekat Ödemek İsteyen İnsanlara Bir Danışma Hattı Oluşturduk'

Ramazan ayının gelmesiyle birlikte zekat vermek isteyenlerin kendisine ulaştığını belirten Güney, zekat kurumunun en yoğun dönemini yaşadıklarını ifade etti.

Zekat ödemek isteyenler için kurduğu zekat hattı hakkında detaylı bilgi veren Güney, "İşletmemizin misyonu gereği, pek çok soru soruluyor ve ne kadar zekat ödememiz gerektiği gibi soruların olduğu 40-50 telefon görüşmesi yapıyordum bireysel olarak. Bu bireysel telefonlardan esinlenerek kendimize bir misyon belirledik ve zekat ödemek isteyen insanlara bir danışma hattı oluşturduk. İnsanlar çağrı merkezini arayarak ne kadar zekat vermeleri gerektiğini öğreniyorlar. Öğrendikleri zekat tutarını ihtiyaç sahibi insanlara ulaştırmaya çalışıyorlar. Dolayısıyla mübarek Ramazan ayında dini vecibelerini yerine getirmek isteyen vatandaşlara elimizden geldiğince yardımcı olmaya çalışıyoruz" dedi.

Kayseri Dışarıya Ne İhraç Ediyor? İşte Listesi Kayseri Dışarıya Ne İhraç Ediyor? İşte Listesi

Sermayenin 40'ta Birinin Zekat Olarak Ödeneceği Belirtildi

Yapılan zekat hesaplamaları hakkında konuşan Güney, hesaplamalar yapılırken döviz, altın gibi değerli varlıkların toplamının 81 gram altını geçmesi durumunda zekat yükümlülüğünün doğacağını belirtti.

Güney ayrıca, çağrı merkezi görevlisinin 81 gramın üzerinde altını olan insanlara ellerindeki sermayenin 40'ta birini zekat olarak ödemeleri konusunda yardımcı olduğunu söyledi.

Ücretsiz Hizmet Sağlanıyor

Firmanın bu hizmeti ücretsiz olarak sunduğunu belirten Güney, "Bazı müşterilerimiz günlük Türk Lirası karşılığını soruyorlar, o anda günlük kur neyse o günün kuruyla çarpıp güncel kurla onları da aydınlatıyoruz" şeklinde konuştu.

'Zekat Düşmese Bile Zekat Vermek İsteyen İnsanlar Var'

Deprem bölgesindeki insanların zekat verme konusunda ısrarcı olduklarını söyleyen Güney, zekatın düşmeyeceğinin bildirilmesine rağmen insanların bu konuda hassasiyet gösterdiğini belirtti.

Güney konuyla ilgili olarak, "Burada zekat düşmese bile altınının 40'ta birini ödemek isteyen insanlar var" dedi.

Kaynak: İHA