Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Dr. Mehmet Dolanbay, çikolata kist hastalığı üreme çağındaki yaklaşık 10 kadından 1’inde görüldüğünü belirterek: " Endometriozis yaygın adıyla çikolata kist hastalığı üreme çağındaki yaklaşık 10 kadından 1’inde görülüyor. Rahim içerisindeki doku, rahim dışına çıkarak, diğer organlara yerleşiyor.

Yumurtalıklara yerleştiğinde ismi endometrioma oluyor. Endometrium dokusu bazen bağırsaklara, karın zarlarına hatta göze ve kulağa bile yerleşebiliyor. Çikolata kistine hastaların yaptıkları herhangi bir şeyin yol açıp açmadığı soruluyor ama hayır, kendilerinin yapması mümkün değil. Yedikleriyle, içtikleriyle alakalı bir durum değil. Genetik özelliği de bilinen tesadüfi bir hastalık" diye konuştu.

Kadın Hastalık

Bebeğin Tutunmasına Engel Oluyor

Endometriozis'in karın içerisinde yapışıklıklar oluşturduğunu bu sebeple salgıladığı hormonlarla bebeğin tutunmasını engellediğini söyleyen Dolanbay," Endometrioması olan her kadın gebe kalamaz diyemeyiz. Kadınların büyük bir kısmı kendiliğinden gebe kalabiliyor ancak bir kısmı ise gebe kalmakta zorlanabiliyor. Biz bu hastalara yardımcı üreme teknikleriyle yardımcı olup gebe kalmasını sağlayabiliyoruz" dedi.

Endometriozis hastalarına ameliyet gerekip gerekmediği konusunda bilgiler veren Dr. Dolanbay, " Çok büyük çikolata kisti olan hastanın ağrıları az olabilir ama daha küçük kisti olan hastanın ağrıları çok şiddetli olabilir. Burada hastanın kliniği önemli. Hastanın şikayetini değerlendiriyoruz, kistin boyutuna bakıyoruz ve ilk basamak olarak ilaç tedavisi uyguluyoruz.

Kadın 2 Hastlık

Yaza Formda Girmek İçin Bunları Yapın! Yaza Formda Girmek İçin Bunları Yapın!

 İlaç tedavisine rağmen hastanın sosyal yaşantısını sekteye uğratacak durumlar var ise bu hastalarda cerrahi seçeneğini kullanabiliyoruz. Burada tabi ki yumurtalıkları koruyucu cerrahi yapmak gerekiyor. Koruyucu cerrahi dediğimiz çikolata kistlerden yumurtalıkların tamamen temizlenmesi, her iki yumurtalığın sağlıklı bir şekilde korunması ve rahmin bırakılmasıdır. Böyle yaptığımız cerrahiler sonrasında hastalarımızın gebe kalma şansları ve doğurganlıkları devam etmektedir" ifadelerini kullandı.

Editör: Ülkü Şimşek