SGK tarafından yürütülen Avrupa Birliği destekli projede 0-36 aylık çocuk sahibi 3 bin 700 anneye 12 ay boyunca 325 Euro ödenecek. Böylece hem çalışan anne desteklenirken aynı zamanda bakıcı istihdamı sağlanacak.

Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından yürütülen AB destekli proje şuan Ankara, İstanbul ve İzmir gibi metropol şehirlerde destek verilirken diğer şehirlerde verilip verilmeyeceği ise merak konusu oldu.

Proje kapsamında 0-36 aylık çocuk sahibi olan 3 bin 700 sigortalı anneye 12 ay ay boyunca verilecek destekle kadın istihdamının sağlanması hedefleniyor.

Proje kapsamında 3 büyük şehirde 3 bin 700 kadın istihdamda kalırken 3 bin 700 kadında bakıcıya da istihdam oluşması hedefleniyor. Böylece toplamda 7 bin 400 kadının doğrudan istihdamda kalacak ve projede çocuk sahibi anneler çalıştığı işten uzak kalmayacak.

Kayseri'nin Merkezinde! O Mahallede Sonunda Doğalgaza Kavuştu Kayseri'nin Merkezinde! O Mahallede Sonunda Doğalgaza Kavuştu

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, kayıtlı istihdama büyük önem verdiklerini ve kayıt dışı istihdamla mücadelelerini kararlılıkla sürdürdüklerini ifade ederken, Bakan Işıkhan, "Toplam bütçesi 15,3 milyon euro olan projeyle üç büyük ilimizde, 12 ay boyunca çalışan annelere 325 euro destek sağlanacak. Proje sayesinde hem anneler aldıkları maddi destekle istihdamdan kopmamış olacak hem de eğitimli ve sertifikalı çocuk bakıcıların istihdamına teşvik olacak" dedi.

1Çalışan Anne12 Kopya

Projeden Faydalanabilmek İçin Aranan Şartlar?

Başvuru tarihi itibarıyla (ön kayıt anında) 0-24 ay aralığında (24 üncü ay dahil) çocuğunuzun olması, 

Ankara, İstanbul ve İzmir illerinden birinde ikamet etmeniz, 

Çocuğunuzla aynı evde ikamet etmeniz (Çocukla annenin ikametgahı aynı olmalıdır), 

Bekar anneyseniz çocuğunuzun velayetine sahip olmanız ve çocuk ile aynı adreste yaşamanız, 

En geç kesin kayıt tarihi itibariyle bir işverenin yanında hizmet akdiyle ve sigortalı olarak (4/a sigortalılar) tam zamanlı çalışıyor olmanız (SGK’ya her ay 30 gün prim bildirimi yapılması gerekmektedir.), 

Bir eğitimli çocuk bakıcısını tam zamanlı sigortalı olarak çalıştırıp çocuğunuzu bu bakıcıya baktırmanız, 

SGK kayıtlarına göre proje döneminde analık izninde olmamanız, 

Bakıcınızın ücretini en az ev hizmetlerinde çalışanların asgari ücret düzeyinden ödemeniz ve

Proje kapsamında bakıcı olarak çalışmamanız gerekmektedir.

Her anne aynı anda sadece 1 çocuğu için destek ödemesi alabilir.

1Çalışan Anne Destek Ödemesi Kopya

Desteğe Başvuru ve Yararlanma Süreci Nasıl Olacak?

Ön Kayıt işlemleri sadece internet üzerinden yapılmaktadır. Projeye başvurabilmeniz için öncelikle e-devlet şifrenizin olması gerekmektedir. Sistem, başvuru numarasını başvuru sırasına göre otomatik olarak vermektedir. Kesin Kayıt ise, illerdeki Proje ofislerinde yapılmaktadır.
İnternet üzerinden Ön Kayıt yapan ve Kesin Kayıt yaptırmak için yedekte bekleyen kişiler, kendilerine kayıt sırası geldiğinde SMS ile bildirim yapılarak kayda davet edilmektedir. Bu nedenle yedekte bekleyenlerin proje sisteminde kayıtlı telefon numarasının güncel olduğundan emin olması ve SMS'lerini takip etmesi gerekmektedir. Kayda zamanında gelmeyen kişilerin kayıt hakkı sonlandırılmaktadır.

Bakıcının Taşıması Gereken Şartlar Neler?

5510 sayılı Kanunun Ek 9’uncu maddesi kapsamında tam zamanlı olarak çalışan kadın olması,

18 yaşını doldurmuş olması,

Anne ve çocukla aynı ilde yaşıyor olması,

 Anne ya da babayla birinci dereceden akrabalık bağı olmaması (Aynı evde yaşıyorsa üçüncü derece dahil üçüncü dereceye kadar akrabalık bağı olmaması), (Örneğin çocuğun anneanne ve babaannesi proje kapsamı dışındadır. Çocukla aynı evde yaşamayan teyzesi ve halası proje kapsamına dahildir.),

Bu proje kapsamında aynı zamanda anne olarak faydalanıcı olmaması,

'0-36 aylık çocuk bakımı'nı kapsayan bir eğitim aldığını MEB, İŞKUR, MYK veya üniversitelerden onaylı sertifikayla belgelendirmesi ya da lise veya üniversitelerin ilgili bölümünden diplomayla belgelendirmesi gerekmektedir. (Bu şartları taşımak koşuluyla uzaktan eğitimler de geçerlidir.) (Projede geçerli olan eğitim içerikleri konusunda proje görevlileriyle iletişim kurularak bilgi alınmalıdır.)

Bakıcı, çocuğa kendi evinde de bakabilir.

Muhabir: Volkan Türkmenoğlu