İngiltere’yi 2010-2016 arasında başbakan olarak yöneten David Cameron, daha sonra Dışişleri Bakanlığına getirildi. Söylemleriyle dikkatleri üzerine çeken Cameron bu kez İsrail-Filistin savaşına karşın Filistin safında yer aldığını belirtti. Daha önce “Bu hızda giderse Türkiye muhtemelen 3000 yılında AB’ye üye olur” sözüyle anımsanan Cameron  başbakanlık yaptığı dönemde Recep Tayip Erdoğan ile yakın siyasi ilişkiler kurmasıyla da biliniyor.

Gökdelen de Yangın: 15 Ölü Gökdelen de Yangın: 15 Ölü

Bir taraftan da İsrail’in savaş stratejilerini eleştiren Dışişleri Bakanı X hesabından attığı twette "Gazze nüfusunun yarısının sığındığı Refah'a bir askeri saldırı ihtimalinden derin kaygı duyuyorum" ifadesini kullanmıştı. Cameron, çatışmalara insani ara vererek bölgeye yardımların girişini, esirlerin bölgeden çıkışını sağlamak ve sürdürülebilir kalıcı bir ateşkes için çalışmanın öncelik olduğunu da belirtti.

Dışişleri Bakanı Cameron,"Birçoğunun oraya gelmeden önce 5-6 kez yer değiştirdiğini ve bu insanlar arasında nasıl savaşabileceğinizi görmenin gerçekten imkansız olduğunu düşünüyoruz" dedi.

Cameron, Gazzede yaşayan insanların gidecek bir yere sahip olmadığının altını çizerek, "Güneye, Mısır'a gidemezler. Kuzeye ve evlerine dönemiyorlar çünkü birçoğu yıkılmış durumda" diye konuştu.

Cameron Gazze’ye yapılan acımasızlığı eleştirerek “Radikal İsrailli yerleşimciler, Filistinlileri silah kullanımı altında tehdit ederek onların hakları olan topraklardan zorla çıkarıyor. Bu davranış yasadışı ve kabul edilemez. İsrail, yerleşimci şiddetini durdurmalı. Sık Sık taahhütler görüyoruz, ama bunlar yerine getirilmiyor” diye konuştu.

İngiltere Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü, "Gazze nüfusunun yarısının sığındığı ve ihtiyaç sahiplerine yardımların ulaşması açısından hayati öneme sahip Refah Sınır Kapısı'nın bulunduğu Refah'a bir askeri saldırı olasılığı konusunda derin endişe duyuyoruz." değerlendirmesini yapmıştı.

İngiltere Başbakanı

Dışişleri Bakanı David Cameron’un yanı sıra İsrail saldırısına tepki veren bir başka isim daha vardı. İngiltere Başbakanı Sunak’ta tıpkı David Cameron gibi bu sistemi eleştirdi. Sunak, daha fazla yardım ulaştırabilmek ve esirlerin serbest bırakılması için çatışmalara derhal ara verilmesi ve ardından sürdürülebilir ateşkes için gerekli koşulların oluşturulması çağrısında bulundu.

Muhabir: Merve Erol