Kayseri Valisi Gökmen Çiçek Darbecilere Seslendi: Hainler Hiç Unutmasınlar... Kayseri Valisi Gökmen Çiçek Darbecilere Seslendi: Hainler Hiç Unutmasınlar...

Çanakkale’de geçtiğimiz gün saat 16.05’te kırsalda çıkan yangın, ormana sirayet etti. İtfaiye ekiplerinin müdahale etmesiyle kontrol altına alınmaya çalışılan yangına ilişkin Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı’dan son dakika açıklamalar geldi. 

Bakan Yumaklı, Fedakâr orman kahramanlarımızın gece boyu süren cansiparane mücadelesi gün ışıklarıyla hava gücümüzle destekleniyor. Tüm imkanlarımızla yangını kontrol altına almak için gayret ediyoruz diyerek; “Dün saat 16.05'te Eceabat'ta başlayan kırsal alanda başlayıp ormana sirayet eden yangına müdahale 16.11 itibariyle başlamıştı dün. Şu an itibarıyla bu yangınla alakalı son kontrollerimizi yaptık. Aslında bakarsanız 2 saate aşkın bir süredir çok yoğun ve şiddetli rüzgar sebebiyle bazı yerlerin acaba yeniden aktif hale gelmesi mümkün olabilir mi diye kontrol ettik. İki kez alanın tamamının üzerinden geçtik ve an itibarıyla söyleyebilirim ki, Çanakkale Eceabat yangını kontrol altına alınmıştır” diye konuştu.

Yangınla Mücadele Ekibi

Yapılan çalışmalar ile ilgili detay veren Bakan Yumaklı, “İlk başladığı andan itibaren 9 uçak, 6 helikopter, 694 arazöz ve iş makinası, yaklaşık 540 personele başlamış idik. An itibariyle uçaklarımız, helikopterlerimiz, insansız hava araçlarımız, arazözlerimiz, iş makinalarımız da dahil olmak üzere AFAD, valilik, diğer kamu kurumları, hatta özel sektördeki bazı kurumların da katılımlarıyla yaklaşık 300 araç sayısına ulaştık ve bine yakın arkadaşımız da dünden itibaren bu yangınla mücadeleyi gerçekleştirmiş oldu” dedi.

Etkilenen Alan 575 Hektar!

Hasar tespitinin henüz yapılmadığını belirterek; “Yangından etkilenen alan 575 hektar. Burada bir şeyi açıklığa kavuşturalım. Yanan alandan bahsetmiyorum. Yangından etkilenen alandan bahsediyorum. Arkadaşlarımız bütün her şeyi bitirdikten sonra ne kadar alanın hasar gördüğünü ayrıca yayınlayacaklar her zaman olduğu gibi. Yaklaşık 340 hektar alan ormanlık, geri kalanı da orman dışı kırsal alan” açıklamalarını yaptı.

Kaynak: haber merkezi