Dünyada en çok çay tüketen ülkelerin başında gelen Türkiye’de çay fiyatlarına zam mı geliyor endişesi yaşanıyor. Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından yaş çay alım fiyatlarına güncelleme gelmesinin ardından vatandaşlar da bu artışın market fiyatlarına ne zaman yansıyacağını endişeyle beklemeye başladı.

'Üreticiye 2 TL'lık Destek!

Tarım ve Orman Bakanlığı’nın 2024 yılı içerisinde tarladaki çiftçiden, yaş çay alım fiyatları için  belirlenen fiyat, kilogram başına 17 TL oldu. Bakanlık tarafından üreticilere ek olarak verilen destek ödemesi ise kilogram başına 2 TL olarak belirlendi. 
Buna göre çay üreticilerinin eline kilogram başına geçecek ücret ise 19 TL olarak belirlendi.

Çay Fiyatlarına Zam Mı Geliyor (1) (1)

Yüzde 54 Zam!

2023 yılı içerisinde belirlenen yaş çay alım fiyatlarına baktığımızda ise çay taban fiyatının 11 TL olduğunu görüyoruz. 2 TL destek ödemesini hariç tuttuğumuzda ise 2024 yılında çay üreticilerinden alınan yaş çay alım fiyatlarına yüzde 54 zam geldiği görülmekte.

Çay alım fiyatlarına yapılan zamlar üreticiyi memnun edecek mi henüz bilinmezken, yapılan artış sonrası market fiyatlarında ne zaman değişim olacak merak konusu oldu.

Kayseri'de Ulaşım Tepkisi! Otogar Servisleri Neden Daha Pahalı? Kayseri'de Ulaşım Tepkisi! Otogar Servisleri Neden Daha Pahalı?

Çay Fiyatlarına Zam Mı Geliyor (2) (1)

Mustafa Sarıgül’den Çay İsyanı!
Konuyla ilgili İstanbul Şişli Eski Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül’den tepki geldi. Çay fiyatlarıyla ilgili açıklamalar yapan Sarıgül, durumu örnekler ile açıklayarak çay üreticisine destek verdi. Sarıgül’ün açıklamaları ise şöyle; “Tarlada Karadeniz’deki köylümüzden çayı 19 TL’na alıyoruz. Sonra markette bu 1 kilo çay 170 TL’na satılıyor. Sıkı durun kafede bir bardak çayı, 20 ile 30 TL arasında içiyoruz. Soruyorum bu nasıl ekonomi! Bu nasıl hesap! Benim köylüm niye mağdur oluyor? “

Zam Beklentisi!

Eğer ortalama çay kilogram  fiyatını 170 TL olarak kabul edersek; Yaş çay alım fiyatlarına gelen yüzde 54 zammı market fiyatlarına uyarladığımızda, 261 TL olduğunu görüyoruz. Eğer yaş çay alım fiyatlarına yapılan zam oranında artış yapılacaksa çayın marketlerdeki kilogram fiyatı 261 TL olacak.

Kaynak: Özel Haber