Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından geçtiğimiz günlerde açıklanan yaş çay alım fiyatlarına yapılan zamma üreticilerden tepkiler büyüyor. Yaş çay alım fiyatı olarak belirlenen kilogram başına 17 TL’nin maliyetin altında kaldığını ve zarar ettiklerini belirten çay üreticileri tepkilerini göstererek çözüm bekliyor. 

Bakanlık tarafından 17 TL’ye ek olarak kilogram başına 2 TL destek ödemesi yapılacağı ilan edilmişti. Yapılan fiyat güncellemesinin artan enflasyon oranının altında kaldığını ve maliyeti karşılamadığını dile getiren üreticiler Bakanlık’a seslerini duyurmak istiyor. Verilecek 2 TL destek ödemesinin yıl sonu ödendiğini belirtildi.
Çay üretiminin merkezi Rize ve Artvin Ziraat Odaları başkanları Tarım ve Orman Bakanlığı’na tepki göstererek, “Bu fiyatı kabul etmiyoruz, fiyat Ankara'da makam odalarında belirlenmemeli” ifadeleri kullanıldı.

Yüzbinlerce Emekli Tandoğan Meydanı’nda Buluştu! Yüzbinlerce Emekli Tandoğan Meydanı’nda Buluştu!

Ayrıca Rize ve Artvin Ziraat Odaları, çay üreticilerini temsil etmediği iddiasında bulunarak üyeliklerinin bulunduğu Ulusal Çay Konseyi'nden (UÇK) istifa ettiklerini dile getirdi. 

Çayüretimi (1) (1)

Çay krizi giderek büyürken, Tarım ve Orman Bakanlığı’ndan konu ile ilgili bir açıklama gelmedi. Çay üretimi yapan vatandaşların talepleri karşılanacak mı henüz bilinmiyor. Konunun çözüme kavuşmaması halinde bu durum çay fiyatlarına nasıl yansıyacak merak konusu oldu.

Kaynak: Özel Haber