CHP Kayseri Milletvekili Aşkın Genç, Sağlık Bakanlığı’nın 2023 yılı faaliyet raporuna göre 717 milyon 564 bin TL kaynak aktarılan Yeşilay’ın, 2021yılından beri mali tablosunu açıklamamasını Meclis gündemine taşıdı.

Genç, sunduğu önergesinde; "Bağımlılıkla mücadele amacıyla kurulan Yeşilay, yönetiminde yer alan isimler itibarıyla ‘İktidarın arka bahçesine dönüştürüldü’ eleştirilerinin odağına oturdu. Kritik önemi bulunan bir kurumun siyasi iktidar tarafından kendisine yakın isimlere istihdam alanı yaratılması amacıyla kullanılması kamuoyunda büyük tartışma yarattı.

Kayserili Vekil'den Ak Parti'ye Sert Tepki: Bu Konu Beka Meselesi! Kayserili Vekil'den Ak Parti'ye Sert Tepki: Bu Konu Beka Meselesi!

Yönetimindeki isimler nedeniyle giderek tartışmalı hale gelen kuruma, Sağlık Bakanlığı bütçesinden 2023 yılında 717 milyon 564 bin TL kaynak aktarıldı. Kurumun 2021 yılından bugüne mali tabloları açıklamaması ise tartışmaları daha da büyüttü" değerlendirmesini yaptı.

CHP’li Genç, Bakan Ali Yerlikaya’ya şu soruları yöneltti:

“-Vakıf ve Dernekler Kanunu gereği mali tablolarını şeffaf şekilde kamuoyuna açıklaması gereken Yeşilay’ın, 2021 yılı itibarıyla tablolarını açıklamaması konusunda bakanlığınız nezdinde bir girişimde bulunulacak mıdır?

- Her yıl yüz milyonlarca lira kaynak aktarılan Yeşilay’ın, kaynağı nerelerde kullandığı denetleniyor mu?

- Yeşilay’a yönelik en son denetim ne zaman gerçekleşmiştir?

- Yeşilay’a yönelik gerçekleştirilen denetimin sonuçları nedir?”

Editör: Ülkü Şimşek