TMO bu yıl için belirlenen hububat taban fiyatlarını açıkladı. Açıklanan fiyatlara CHP Kayseri Milletvekili Aşkın Genç tepki gösterdi.

Sosyal medya hesabından açıklamalarda bulunan Genç, “YAZIK… ÇOK YAZIK…

Son yıllarda tarım politikalarındaki yanlış yönlendirmeler ve dışa bağımlı politikalar, çiftçilerimizin belini bükmeye, ülkemizi ise gıda güvenliği konusunda tehlikeli bir sürece sokmaya devam ediyor. Uygulanan bu politikaların IMF politikalarına paralel olduğu açıkça görülmektedir. Kendi çiftçimize destek vermek yerine, dışarıdan buğday ithal etmek, bağımsızlığımıza vurulmuş bir darbedir” dedi.

‘Akın Teri ve Emeği Hiçe Saymaktır’

Bereketli topraklar bu milletin can damarıdır diyen Genç, “Türkiye'nin bereketli toprakları, asırlardır bu milletin can damarı olmuştur. Anadolu'nun bağrında yetişen buğday, halkımızın sofralarını donatmış, ekonomimizin bel kemiğini oluşturmuştur. Ancak geldiğimiz noktada, 2024 yılı için belirlenen buğdayda 9.250 TL/ton, arpada ise 7.250 TL/ton fiyatı, çiftçilerin alın terini ve emeğini hiçe saymaktır!” ifadelerini kullandı.

Otomobil Alacaklar Dikkat: Mirasçılar Tarafından Ödenecek! Otomobil Alacaklar Dikkat: Mirasçılar Tarafından Ödenecek!

‘En Az 15 TL Olarak Güncelleyin’

Tarım, sadece ekonomik bir faaliyet değil diyen Aşkın Genç, “Bu toprakların geleceğidir, kültürümüzdür, bağımsızlığımızın teminatıdır. Tarım sektörü, sadece bugünün değil, yarının da garantisidir. Çiftçilerin girdi maliyetleri ve yaşam standartları dikkate alınarak, gerçekçi ve sürdürülebilir taban fiyatlar belirlenmelidir. Bu noktada yetkililere sesleniyoruz: Bu halkın karnını doyuran çiftçilerimize kulak verin! Buğdayın kilogram fiyatını en az 15 TL olarak güncelleyin” diye konuştu.

Aşkın Genç’ten Hububat Fiyatlarına Sert Tepki Çiftçilerin Alın Terini Ve Emeğini Hiçe Saymaktır!

Kaynak: Haber Merkezi