Kayseri ve 3 ilde İstanbul merkezli düzenlenen “Bozdoğan-27” operasyonu ile ilgili çarpıcı detaylara ulaşıldı. DEAŞ Terör Örgütün para trafiği MASAK raporuna yansırken, yakalanan şüphelilerin, “Ebu Sıraç” kod adlı DEAŞ sorumlusu Recep B.’nin başını çektiği Suriye’deki bir hücreyi para desteği yaptığı tespit edildi.

Operasyonun Kayseri Ayağı!

Yaşı Kadar Hapis Cezası Vardı! Polisten Kaçamadı Yaşı Kadar Hapis Cezası Vardı! Polisten Kaçamadı

Operasyonun Kayseri ayağında geçmiş dönemde DEAŞ terör örgütü içerisinde faaliyet yürüten, örgüt içerisinde yaralanan şahıslara ilaç ve malzeme temin eden 5 şüpheli yakalandı. Şüphelilerin örgüte ilaç ve para desteği sağladıkları iddia edildi.

Edinilen bilgiye göre, “Bozdoğan-27” operasyonlarında 4 ilde 36 şüpheli yakalanırken, soruşturmanın İstanbul ayağında çarpıcı detaylara ulaşıldı.

Sosyal Medya Üzerinden Organize Olmuşlar

Örgüte yönelik yürütülen soruşturma çerçevesinde, şüphelilerin, sosyal medya aracılığıyla “infak” adı altında “Suriyeli bacılara yardım” ve “İdlib yardım” gibi hesaplar üzerinden para topladıkları tespit edildi. İnsanların dini duygularını istismar ederek toplanan paraları ise Suriye’deki DEAŞ sorumlusu “Ebu Sıraç” kod adlı teröriste ulaştırdıkları kaydedildi.

Söz konusu şüphelilerin, İçişleri Bakanlığı tarafından yayınlanan “terörden arananlar” listesinde “Kırmızı” kategoride yer alan “Ebu Sıraç” kod adlı DEAŞ sorumlusu Recep B.’nin başını çektiği hücreyi fonladığı anlaşıldı.

Örgüt Üyeleri Deşifre Ediliyor

Terör örgütü DEAŞ'a kaynak sağladıkları belirlenen şüphelilerin, geniş çaplı bir ağ kurdukları öğrenildi. Örgütün Türkiye’deki bağlantıları tek tek deşifre edilirken, sistemin alt katmanında ise ara toplayıcılar olarak nitelendirilen örgüt sempatizanlarının yer aldığı belirtildi.

Kaynak: iha