Deprem bilimciler, neredeyse her gün olası büyük bir İstanbul depreminin yaşanacağı konusunda uyarılarda bulunuyor. İstanbul depreminin geleceği konusunda bizleri sıkça uyaran Naci Görür bu kez Marmara, Bingöl-Karlıova, Tunceli-Hakkari bölgelerini işaret ediyor.

Korku Değil Önlem Almalıyız

Kayseri’de 3 Proje Bir Arada Kayseri’de 3 Proje Bir Arada

 Naci Görür ve diğer bütün deprem bilimciler bu konu da acil önlem alınması gerektiğini ve fazla zamanımızın kalmadığını söylüyor. Naci Görür'ün aksine deprem bilimci Prof. Dr. Övgün Ahmet Ercan, sürekli deprem olacak diye insanları tedirgin edip korku pombalanmasının anlamsız olduğunu, bunun yerine ilgililerin ve vatandaşların önlem alarak bu korkularından kurtulmalarını sağlamanın en doğrusu olduğu savunuyor.

Prof. Dr. Övgün Ahmet Ercan, Deprem Korkusu Yaşanlar İçin Güvenli Şehirleri Açıkladı

Ahmet Ercan 2 Pjtk Cover

Sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımlarla adından sıkça söz ettiren Ercan, bu kez yaptığı paylaşımda deprem riski en az illeri açıkladı. Prof. Dr. Övgün Ahmet Ercan 'X' sosyal medya hesabından gidilebilecek deprem riski en düşük illeri sıraladı.

Ahmet Ercan yaptığı paylaşımda şunları söyledi:

Deprem korkusu yaşamak istemeyenler, Artvin, Rize, Trabzon, Giresun, Ordu, Samsun, Sinop, Kastamonu, Zonguldak'a taşınabilir. Bol yeşillik ile oksijen, deniz, balık, içten dostluk, güvenli yaşam. Daha ne istenir ki?

İnsanlara sürekli korku vermenin hiç bir faydası olmadığını ve psikolojilerini olumsuz yönde etkilediğini sıkça dile getiren Ercan, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada; "Hiç bir bilimsel dayanağı olmasa da, İstanbul'da her an deprem olacak denilir, sürekli korku salımırsa; kimisi kenti terk eder, parası olan yeni yapı satın alır, çaresizlerin ruhsal durumu bozulur. Bunu kim ister?" şeklinde konuştu.

Muhabir: Ülkü Şimşek