Ticaret Bakanlığı tarafından hazırlanan Taşınmaz Ticareti Hakkında Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik, yürürlüğe girdi. Bu kapsamda emlak işletmelerinin, yetki belgesi alınması için gerekli şartları uygun olmasına rağmen mesleki deneyim şartından dolayı sıkıntı çekip, yetki belgesi temininde problem yaşayanlar için iyileştirmeye gidildi.

'Yetki Belgesi Temininde Problem Yaşadıkları Anlaşıldı'

Bakanlığı konuyla ilgili yaptığı açıklamasında, “Yönetmelikle, taşınmaz ticaretinin Bakanlık tarafından yetki belgesi alan işletmeler tarafından yapılması öngörüldü ancak taşınmaz ticaretiyle iştigal eden emlak işletmelerinin, yetki belgesi alınması için gerekli diğer tüm şartları haiz olmalarına rağmen mesleki deneyim şartını sağlayamamaları nedeniyle yetki belgesi temininde problem yaşadıkları anlaşıldı” dedi.

‘İstisnai Bir Düzenlemedir’

Kayseri Havalimanı’nda İhale Fırsatı! Kayseri Havalimanı’nda İhale Fırsatı!

İstisnai bir düzenleme diyen bakanlık, “Mevzuat değişikliği hem mesleki deneyim şartının karşılanabileceği emlak işletmesi bulma konusunda yaşanan zorluklar hem de mesleki deneyim şartının sektöre kattığı nitelikli iş gücüyle hizmet kalitesi hususları göz önünde bulundurularak,  bir defaya mahsus mesleki deneyim şartı konusunda mağduriyet yaşayan sektör temsilcilerine getirilen istisnai bir düzenlemedir” diye konuştu.

Kaynak: Haber Merkezi