Fazla Kilolarınızdan Kurtulun!

Obezite, genel sağlığımızı tehdit ettiği gibi diz sağlığımıza da son derece zarar veriyor. Son zamanlarda giderek artan obezite, diz eklemlerine binen yükün artmasına neden olarak kıkırdakların yıpranıp aşınmasına neden oluyor. Sağlıklı bir diyet ilefazla kilolardan kurtularak eklemlere binen yükleri azaltabilir ve dizlerinizi koruyabilir, mevcut diz sorunlarınızı hafifletebilirsiniz.

Diz Çevresi Kaslarınızı Güçlendirici Egzersiz Yapın!

Dikkat! Bu Kanser Türü Hızla Yayılıyor Dikkat! Bu Kanser Türü Hızla Yayılıyor

Günde bir kaç dakikanızı egzersiz yapmaya ayırarak diz çevresinde ki kaslarınızı güçlendirin. Bu bölgede yapacağınız egzersizler diz sağlığına çok fayda sağlayacaktır. Yüzmek de sağlığımız açısından olduğu gibi diz sağlığında da çok önemli bir rol oynar.

Diz3

Dizlerinizi Zorlamayın!

Merdiven inip çıkmak, dizlerinizi bükerek oturmak, çömelmek diz eklemlerini zorlayarak zarar verebiliyor. Zaman geçtikçe kemikler arası eklem boşlukları daralır ve kemik kemiğe sürtünmeye başlar. Merdiven inip çıkmak, dizleri bükerek, çömelmek rahatsızlığın daha çok artmasına neden olabilir.

Sıcak/Soğuk Kompres Uygulayın

Dizlerinizi fazla yorduğunuz zamanlarda lokal olarak soğuk kompres uygulayabilirsiniz. İnce bir kağıt havluya buz torbasını sararak dizlerinizdeki şişliği ve ağrıyı hafifletebilirsiniz.

Diz2

Gelişigüzel Ağrı Kesici Kullanmayın

Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Prof. Dr. Hakan Turan Çift “Hastaların kendi günlük rutinlerini belirleyip hangi hareketlerin diz ağrısına sebep olduğunu ortaya koymaları ve o hareketleri yapmamaları çok büyük fayda sağlar. Ayrıca ağrıların çok arttığı durumlarda doktora başvurmak ve özellikle arkadaşlarının ağrısına iyi gelmiş hapları (gıda takviyesi, ağrı kesici vb) doktorlarına danışmadan kesinlikle almamak gerekir” ifadelerini kullandı.

Editör: Ülkü Şimşek