Türkiye’nin ilk astronotu olarak milli uzay-bilim hedefi kapsamında başarılı bir biçimde görevini tamamlayarak dünyaya dönen Alper Gezeravcı, Edirne’de gençlerle buluştu.

Uzayın çöplük haline gelecek kadar uzay aracı bulunduğuna dikkat çeken Alper Gezeravcı, “Uzayın bu şekilde bir çöplük haline gelebileceğini kimse öngörememişti. Yapılan çalışmaların ve gelişmelerin bu kadar kısa sürede bu kadar yol kat edeceğini kimse kestirememişti. Bugüne kadar uzaya gönderilen uyduların tekrar dünyaya getirilmesi ile ilgili bir zorunluluk olmadığı ve gelişen teknoloji ile her gün uzay aracı, uydu uzaya fırlatıldığı için uzay çöplüğüne dönen pek çok uzay aracı var” diye konuştu.

Kontrolsüz Biçimde Uzay Aracı Gönderilemeyecek

Birleşmiş milletlerin konuyla ilgili çalışmaları olduğunu söyleyen Gezeravcı, “Şu an kontrolsüz vaziyette Dünya'nın yörüngesinde dolaşan uzay çöplüğüne vesile olan uzay aracı var. Bununla ilgili Birleşmiş Miletler bünyesinde bir çalışma yapılıyor. Bundan sonra artık ülkeler kontrolsüz bir şekilde ya da istedikleri gibi yörüngeye uzay aracı ve uydular gönderemeyecek. Bu da önemli hususlarda bir tanesiydi” dedi.

Alpergezeravcı 3

Ay'ı Fotoğrafladım

Teknofest'e Adana'da Rekor Katılım! Kaç Kişi Başvuru Yaptı? Teknofest'e Adana'da Rekor Katılım! Kaç Kişi Başvuru Yaptı?

Gençlere deneyimlerinden ve uzayda tanık olduğu renk cümbüşünü, heyecanlı bir biçimde aktaran Gezeravcı, “Dünya’dan yeryüzünde göremeyeceğiniz birçok noktada yıldırımların eş zamanlı olarak zincirleme ortaya çıktığını gördüm ve bu beni çok etkiledi. Uzayda göz ile ilgili ve göreme ile ilgili bir problem yaşamadım. Dünyanın renklerini çok güzel bir şekilde gözlemleme fırsatı buldum.

Alpergezeravcı 1 1

Daha da güzel bir şey vardı Ay'ın renkleri. Biz Dünya'da iken bize doğru yönelebilecek yabancı maddelerden ve güneş ışınlarının faydalı olanlarını filtreleyen güzel bir atmosfer katmanımız var. Bu atmosfer bu ışınları filtrelerken ışıkları değişikliğe uğratıyor. Yeryüzünde gördüğümüz Ay görüntüsü ile uzay istasyonunda gördüğümüz görüntü çok daha berrak ve kristal tarzında bir görüntü görebiliyoruz. Bunu da fotoğraflama şansım oldu. Astronotlarda biraz kas kaybı yaşanabiliyor. Orada spor yaptığımdan dolayı ben kas kaybı yaşamadım” ifadelerini kullandı.

Kaynak: İHA