Resmi Gazete'de yayınlanan Cumhurbaşkanı kararına göre, yatırım teşvikleriyle yapılan Çinli otomobil ithalatı ek mali yükümlülükten muaf tutulacak. Muafiyet kararının ardından Çinli otomotiv devinden Türkiye ile ilgili büyük bir karar geldi. BYD, Türkiye'ye 1 milyar dolarlık yatırım yapma kararı aldı ve pazartesi günü imzaların atılacağı öğrenildi.

Otomotiv Devinden Büyük Hamle

Türkiye'de Çin'den ithal edilen tüm yakıt tiplerindeki binek araçlar için getirilen yüzde 40 ek vergi için düzenleme kararı alındı. Resmi Gazete'de yayımlanan kararla birlikte, yatırım teşvikleriyle yapılan Çin menşeli otomobil ithalatı ek mali yükümlülükten muaf tutulurken Çinli otomotiv devinden büyük bir hamle geldi. BYD, Türkiye'ye 1 milyar dolarlık yatırım yapma kararı aldı.

Sözleşme Törenine Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Katılması bekleniyor

Kayseri Dövizde Son Durum (13 Temmuz) Kayseri Dövizde Son Durum (13 Temmuz)

Yetkililerin verdiği bilgiye göre, fabrika otomotiv sektörünün önemli kentlerinden Manisa'da inşa edilecek. Pazartesi günü imzaların atılacağı sözleşme törenine Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın da katılması planlanıyor.

Yatırım görüşmelerinden bahsedilmişti

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır'ın Mayıs ayında yaptığı açıklamada BYD ve Chery'nin Türkiye'ye yatırım yapma konusunda görüşmelerin sürdüğü söylenirken Bloomberg'in haberine göre Çinli BYD'nin Türkiye'ye 1 milyar dolarlık yatırım yapacağı ortaya çıktı.

Pazartesi gerçekleşecek törenle duyurulacak

Çinli elektrikli otomobil üreticisi BYD'nin Türkiye'ye 1 milyar dolarlık yatırımı pazartesi günü düzenlenecek bir törenle duyurulacak.

Kaynak: Haber Merkezi