Gözler Temmuz ayında emekli maaşına gelecek olan zamma kilitlenirken Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan en düşük emekli maaşı alanların sayısından emekliler için atılacak diğer adımlara kadar merak edilen konularda açıklamalar yaptı. 

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan Anadolu Yayıncılar Federasyonu'nda basın mensuplarıyla bir araya geldi. Temmuz Ayı yaklaşırken milyonlarca emekliyi ilgilendiren sorulara yanıt verdi. 

Emekliler İçin Belirlenen Bazı İmkanlar  

Emekliler Yılı kapsamında milyonlarca emekliye birçok alanda indirimli ve ücretsiz olmak üzere imkanlar sunulacağı belirtilmişti. Resmi Gazete'de yayınlanan bu karar sonrasında aynı zamanda emekliyi bayram ikramiyelerinde sürpriz beklediği açıklanmıştı. 

Kurban Bayramında emeklilerin maaşlarında ikramiyelerle aynı zamanlarda yatırılması kararı verilmişti. Bakan Işıkhan’ın daha önce bahsettiği SGK’nın emeklilere hizmet vermesi ve sosyal yönü de kapsamlı hale gelen bir kuruma dönüşmesi konusu da 4 ana başlıkta çalışmaların yürütüleceğini açıklandı.  

Emekli kartları aracılığıyla indirimler sağlanacak 

Bakan Işıkhan bankalar ile protokol yapıldığını açıklayarak şu ifadeleri kullandı:

“Yerli ve milli ödeme sistemimiz olan Troy ile ve bankalarla yaptığımız protokol çerçevesinde emekli kartları aracılığıyla fatura ödemelerinde, eczane ve market harcamalarında belirlenen üst limit dahilinde, giyim mağazalarında indirimler tanımlanacak”

En Düşük Emekli Maaş Alanların Sayısı Açıklandı 

En düşük emekli maaşı için ihtimallerden bahsedilirken Bakan Işıkhan’dan kök aylık alanların sayısına ilişkin de şu açıklama geldi:

 "Kök aylığı 10 bin liranın altında olan 3 milyon 601 bin 551 emeklimiz var. Bunların dışında özellikle sosyal hayata dair, emeklerimizin yararlanabilecekleri hizmetler için dinamik ve kullanışlı bir altyapı oluşturacağız”

EYT kapsamında Yaklaşık 2 Milyona Yakın Kişi Emekli Oldu

İhtiyaç Kredisinde Bankalar Frene Bastı! Bu Kez Zirveyi Değil Yeri Gördü! İhtiyaç Kredisinde Bankalar Frene Bastı! Bu Kez Zirveyi Değil Yeri Gördü!

Bakan Işıkhan EYT kapsamında yaklaşık 2 milyona yakın kişinin emekli olduğunu da ifade ederken 5 yıl içinde 2,5 milyon kişinin daha sisteme gireceğini kaydetti. Şu anda da EYT kapsamında emekli olup çalışmaya devam eden 1 milyon kişi olduğunun da bilgisini paylaştı.

Aynı zamanda Bakan Işıkhan Belediyelerin Sosyal Güvenlik Kurumu’muza olan borçlarını 31 Mart'tan sonra tahsil etme sürecine başlandığını ifade etti.

Kaynak: Haber Merkezi