Günlerdir kamuoyunda en çok konulşarın arasında yer alan seyyanen zamla ilgili Sosyal Güvenlik Başuzmanı İsa Karakaş, kritik açıklamalarda bulundu.

Haffta sonuna kadar olan günler, seyyanen zamla ilgili kritik günler olduğunu dile getiren İsa Karakaş, "Seyyanen zamla ilgili her an bir dengeleyici bir zam oranının gündeme gelmesi mümkün” diye konuştu.

Önümüzdeki Hafta Sonuna Kadar Müjdeli Haber Gelebilir

Milyonlarca emekli 31 Mart'ta yapılacak olan yerel seçimler öncesi maaşlara yapılması beklenen ek zam ile ilgili beklenti içine girerken  Sosyal Güvenlik Başuzmanı İsa Karakaş, emeklilere zam konusu hakkında açıklamalarda bulundu. Karakaş, gelecek haftaya kadar seyyanen zamla ilgili gelişmelerin yaşanmasının olağan olduğunu söyledi.
Karakaş, konuşmasında emeklilerin en büyük isteğinin verilen vaatlerin yerine getirilmesi olduğunu belirterek, bunların başında ise emeklilere seyyanen zam yapılması vaadinin olduğunu belirtti.

Emeklilik Kart İle Yapılan Sosyal Yardımlar Muhtaç Olan Vatandaşlara Yapılıyor

Sosyal Güvenlik Başuzmanı İsa Karakaş, “Emeklilik kart meselesine bakacak olursak bunun yerinde bir vaat olmadığını söyleyebiliriz. Çünkü emeklilik kart vaadi şu anda Aile Bakanlığı içerisinde yapılan Sosyal Yardımlar Genel Müdürlüğü bünyesinde Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfıyla yapılan sosyal yardımlardan çok da bir farklı olmadığını söyleyebiliriz.

Zaten emeklilik kart ile yapılacak olan sosyal yardımlar; elektrik yardımıdır, gıda yardımıdır. Bu tür yardımlar zaten Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından, sosyal yardımlaşma bünyesinde hiçbir sosyal güvenlik hakkı olmayan, daha doğrusu sosyal güvenlik primi ödememiş olan emekli olmayan kişilere muhtaç olan vatandaşlara yapılmaktadır” diye konuştu.

Depremde Kayseri Semalarındaki Süliet Ne Anlama Geliyor? Depremde Kayseri Semalarındaki Süliet Ne Anlama Geliyor?

Seyyanen Zam Gündeme Gelebilir

Karakaş, seçimlere yaklaşık 3 haftalık kısa bir süre kalmasına rağmen emeklilere seyyanen zam yapılması için halen vakit olduğunu belirterek, “Önümüzdeki hafta sonuna kadar olan günler, seyyanen zamla ilgili kritik günler. Dolayısıyla bir yandan ekonomi yönetimi bir yandan parti örgütü ve milletvekillerinin talepleri arasında, bu seyyanen zamla ilgili her an bir dengeleyici bir zam oranının gündeme gelmesinin mümkün olduğunu söyleyebiliriz. Ancak önümüzdeki hafta pazar gününden sonra iktidardan bu yönde bir adım gelmediği takdirde artık seyyanen zammın gelmeyeceğini söyleyebiliriz” diyerek sözlerini tamamladı.

Muhabir: İHA