Olay ; Osmangazi Mahallesi Yunus Emre Caddesi'ndeki 3 katlı binanın en üst katındaki dairede meydana gelen olayda Hörmet Doğan, küçük kızı Yasemin Nur Soyak'ı eski eşine götürmek için hazırlık yaptı. Bu sırada Doğan'ın ikinci evliliğini yaptığı Kaya Doğan, kıskançlık krizine girdi. Kaya Doğan, eşi ile üvey kızını mutfaktan aldığı bıçakla boğazlarından bıçakladı. Anne ile kızı olay yerinde hayatını kaybetti.

Olaydan sonra tutuklanan Kaya Doğan hakkında Kayseri 1'inci Ağır Ceza Mahkemesi'nde 'Çocuğu kasten öldürme' ve 'Eşi kasten öldürme' suçlarından 2 kez ağırlaştırılmış ömür boyu hapis cezası istemiyle dava açıldı. Doğan cinayeti ihanete uğradığı için işlediğini söyledi.

Kendisini aldattığı iddiasıyla eşi Hörmet Doğan (20) ile üvey kızı Yasemin Nur Soyak'ı (1,5) boğazından bıçaklayarak öldüren Kaya Doğan'a, yargılandığı davada verilen ağırlaştırılmış müebbet ile 22 yıl hapis cezası kararı, Yargıtay tarafından onandı.

Mahkeme heyeti tutuklu Kaya Doğan’a iki ayrı suçtan hapis cezası verdi. 'Çocuğu kasten öldürmek' suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırılan Doğan’a eşine karşı olan eyleminden dolayı da 'Eşi kasten öldürmek' suçundan önce ağırlaştırılmış müebbet hapis ardından 'tahrik' indirimi uygulayarak bu eyleminden dolayı cezasını 22 yıla düşürdü.

KARARA İTİRAZ EDİLDİ

Kayseri'de Drift Atan Şahsa Ağır Ceza! Bakın Nasıl Yakalandı? Kayseri'de Drift Atan Şahsa Ağır Ceza! Bakın Nasıl Yakalandı?

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı avukatları ise karara itiraz ederek, dosyayı önce Kayseri Bölge Adliye Mahkemesi'ne taşıdı. Kayseri Bölge Adliye Mahkemesi 1'inci Ceza Dairesi’nin de hukuka uygun bulduğu dosya bu kez temyiz edilerek, Yargıtay’a taşındı.

KARAR ONANDI

Dosyanın geldiği 1'inci Ceza Dairesi, yapılan itirazı karara bağladı. Ceza Dairesi, sanık hakkında verilen cezaya yapılan itiraz taleplerini kabul etmedi ve temyiz başvurusunun esastan reddine karar verdi. Ceza Dairesi, yerel mahkeme ve istinaf mahkemesinin kararında usule ve esasa ilişkin herhangi bir hukuka aykırılığın bulunmadığı, delillerde ve işlemlerde de eksik olmadığı, cezaların kanuni bağlamda uygulandığının anlaşıldığını kaydetti. Ceza Dairesi'nce onama kararının oy birliğiyle alındığı belirtildi.

Kaynak: dha