Uzun zamandır gündeme gelen ev hanımlarının emekliliği hızlandı. Bu yıl çıkacak torba yasasına göre ev hanımlarının emekli olabilecekleri düzenlemelerin yer aldığı ortaya çıktı. 

Uzun zamandır gündemde yer alan ev hanımlarının emekli olmasına yönelik çalışmaların hızlandırdığı öğrenilirken çalışmalara yönelik detayları Sosyal Çalışma ve Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan paylaştı. 

‘5 Yıllık Plan Çerçevesinde Emeklilik İmkanı’

Ev kadınları da artık 'evde çalışan kadın' statüsünde görülerek, emekli olabileceği düzenlemenin detayları paylaşıldı.
Işıkhan, yaptığı açıklamada 5 yıllık plan çerçevesinde ev kadınlarına emeklilik imkânı getirileceğini belirtti.

‘Bağkur Statüsünde Prim Ödeyebilecek’

Ev hanımlarına getirilecek olan emeklilik düzenlemesinin detaylarını Sosyal Güvenlik Uzmanı Mehmet Akif Cenkci aktardı. 
Cenkci, ev hanımlarının emekliliğine ilişkin şu ifadeleri kullandı:

 Ev kadınları, isteğe bağlı Bağkur statüsünde prim ödeyebilecek ve oranlar çalışmalar netleştikçe paylaşacağız. Bu primlerin bir kısmı da devlet tarafından teşvik edilecek. Yani bir kısmını da devlet ödeyecek. Ev kadınlarına da böyle bir kolaylık sağlanacak.

‘Prim Ödemelerinin Üçte Birini Devlet Destekleyecek’

Konuk Kredisinde Ev Alma Dönemi! O Yöntem Revaçta! Konuk Kredisinde Ev Alma Dönemi! O Yöntem Revaçta!

Tüm ev işlerini yapan ve tam gün evde çalışan ev kadınlarına isteğe bağlı Bağkur statüsünde prim ödemelerinin üçte birini devlet destekleyecek. Ev kadınlarına emeklilik hakkı 7200 prim günle sağlanacak. Yatırılacak olan isteğe bağlı sigorta priminin 6400 lira 80 kuruşluk bölümüne, 2133 lira 65 kuruş destek sağlanmış olacak. 

Ev Hanımları Bir Çok Hakka Sahip Olacak

Ev hanımları bu emeklilik sayesinde birçok hakka da sahip olacak. Ayrıca, 7200 gün prim sayısını tamamlayıp emekli olan ev hanımlarının sağlık hizmetlerinden faydalanmaları da öngörülüyor.

Kaynak: Haber Merkezi