Bulgaristan'da düzenlenen kadınlar Şampionasında genç ve dinamik sporculardan  Cansu Bektaş ve Gamze Altun Türkiye’nin gururu oldu. Cansu Bektaş rekor kırarak Avrupa şampiyonu, Gamze Altun ise Avrupa ikincisi oldu.

Başkent Sofya'da gerçekleştirilen Avrupa Halter şampiyonasının ilk gününde 45 kiloda podyuma çıkan Cansu Bektaş, koparmada 75 kilo ile altın, silkmede 88 kilo ile gümüş madalya kazandı. Toplamda ise 163 kilo ile 23 yaş altı Avrupa rekoru kırarak altın aldı ve üst üste 2. kez Avrupa Şampiyonu olmayı başardı.

539498

Aynı sıklette Gamze Altun ise silkmede 92 kilo ile 23 yaş altı Avrupa rekoru kırarak altın madalya aldı. Koparmada 65 kilo ile 5. olan Gamze, toplamda 157 kilo ile gümüş madalyanın sahibi oldu.

‘Şampiyon Olmaya Devam Edeceğim’

Cansu Bektaş, madalya töreni sonrasında şampiyonluğunu izleyenlerle paylaştı. Mutluluğunu ifade ederken yeniden şampiyon olacağını söyleyen Bektaş kendisi gibi olan sporcu gençlere de ilham kaynağı oldu.

Bektaş,"Dün size söylemiştim bugün rekorlar kıracağımı, son hakkımda 93'ü sakatlığımdan dolayı kaldıramadım, bileğim sakattı o yüzden daha da güzel dereceler elde edebilirdim ama bu rekorum ve derecemden de memnunum. Koparmada 75 kilo yaptım Avrupa rekoru zaten bendeydi, kendi rekorumu kırdım. Bunun için çok mutluyum bir dahaki yarışmalar için de yine söz veriyorum Avrupa ve dünya şampiyonu olmaya devam edeceğim" dedi.

Kayserispor Deplasmanda Rizespor'u Yenemiyor Kayserispor Deplasmanda Rizespor'u Yenemiyor

Gamze Altun ise 23 yaş altı gençler rekorunun önceden de kendisinde olduğunu belirterek, "Bugün 23 yaş altında kendi rekorumu kırdım, inşallah bir dahaki yarışmada büyükler rekorunu kırmayı hedefliyorum. Her yarışma benim için bir deneyimdi, bu yarışma da büyük bir tecrübe oldu." dedi.

Bakan Bak,Genç Sporcuları Kutladı

Gençlik ve Spor Bakanı Osman Aşkın Bak, Bulgaristan'da yapılan Avrupa Halter Şampiyonası'nda  şampiyon ve ikinci olan Türkiye’nin gururu genç sporcuları kutladı. Osman Aşkın Bak 45 kiloda Avrupa şampiyonu olan Cansu Bektaş ile aynı kiloda Avrupa ikinciliği elde eden Gamze Altun'u tebrik etti.

X hesabından Zirve Bizim mesajını veren Osman Aşkın Bak, “Madalyaların yanına birer Avrupa rekoru da ekleyen sporcularımızı canı gönülden kutluyorum”ifadelerini kullandı.

Bak, yayımladığı bir başka tebrik mesajında ise şu ifadelere yer verdi:

"Bulgaristan'ın Başkenti Sofya'da düzenlenen Avrupa Halter Şampiyonası'nın ilk gününde gelen haberler bizleri sevindirdi. Kadınlar 45 kiloda 2 altın ve 1 gümüşle Avrupa şampiyonu olan Cansu Bektaş ile aynı kiloda 1 altın ve 1 gümüşle Avrupa ikinciliği elde eden Gamze Altun'u tebrik ediyorum. Rekorlar kırarak madalyaya uzanan milli haltercilerimizin başarılarında emeği olanlara teşekkür ediyorum. Avrupa Halter Şampiyonası'nda podyuma çıkacak sporcularımıza başarılar diliyorum."

Muhabir: Merve Erol