Türkiye'de vatandaşların en merak ettiği sorular arasında yer alan otomobil fiyatlarına indirim veya zammın olup olmayacağı konusunda uzmanlar açıklama yaptı.

Otomobil alacaklar için büyük önem taşıyan otomobil fiyatlarındaki değişiklikler vatandaşlar için merak konusu oldu. Gözler 7 Temmuz tarihine çevrildi. Araç fiyatlarında yeni dönemin başlaması beklenirken uzmanlar bu konuda değerlendirmelerde bulundu.

'Polislerdeki Gibi Bir Üfleme Cihazı Olacak'

ATV Haber'e konuşan gazeteci Emre Özpeynirci, konuya ilişkin yaptığı açıklamada, araçların artık sürücülerin alkolünü ölçeceğini belirterek, "Teknolojiler geliştiriliyor. İşte vitese elinizi attığınız zaman elinizden kan alıp, sizin alkolünüzü ölçecek veya anahtarın üzerinde polislerdeki gibi bir üfleme cihazı olacak" ifadelerini kullandı.

'Türkiye'de Onun Yüzde 10'u Kadar Stoğu Satabilirsiniz'

Özpeynirci Türkiye'ye gelen otomobillerde kota olacağını belirterek açıklamasında şu ifadelere yer verdi;

"7 Temmuz'dan önce Türkiye'ye gelen otomobiller, 7 Temmuz'dan sonra satılamayacak veya orada bir kota olacak. Hükümet orada şunu söylüyor. Diyor ki '7 Temmuz'dan sonra siz 2023 yılında kaç tane otomobil sattıysanız Türkiye'de onun yüzde 10'u kadar stoğu satabilirsiniz"

'Test Kontrolünden Geçmezse Yolculuğa Devam'

İleri Sürüş Teknikleri Uzmanı Serkan Çabuş ise sürücünün direksiyon hakimiyetinin kaybolması durumunda aracın bir şekilde uyarı vereceğini ifade etti. Alkollü sürücünün araca bindiğinde test kontrolünden geçmezse yolculuğa devam edemeyeceğini belirtti.

Emekliye 6 Maddeli Yeni Destek Paketinde Detaylar! Emekliye 6 Maddeli Yeni Destek Paketinde Detaylar!

'7 Temmuz'dan Sonra Fiyatlar Artabilir'

Büyük bir kitle tarafından merak edilen araç fiyatlarıyla ilgili olarak da açıklama geldi. Araç alıp satacaklar için güvenlik sistemi eklenmeden satılan araçlarda fiyat düşüşünün olabileceği belirtildi.

Önce indirim sonra zammın olabileceğini belirten Özpeynirci "Stokların erimesi için bir indirim yapılacak. Yani 7 Temmuz öncesi fiyatlar inebilir. 7 Temmuz'dan sonra bu standart donanımlarla belli markalarda fiyatlar artabilir" ifadelerini kullandı.

Kaynak: Haber Merkezi