Kurban bayramı yaklaşırken ihtiyaç kredisinde bir sürpriz yaşandı. Bankalar frene bastı ve zirveye çıkan ihtiyaç kredi faizlerinde düşüşler başladı. İhtiyaç kredilerinde faiz oranı yüzde 4,5'in altına indi.

Sakın O Linke Tıklamayın! E Devletinizi Ele Geçirmeyi Amaçlıyorlar! Sakın O Linke Tıklamayın! E Devletinizi Ele Geçirmeyi Amaçlıyorlar!

Bayramdan Sonra da Düşüşün Yaşanıp Yaşanmayacağı Merak Konusu

Merkez Bankası'nın kredilere yönelik adımları devam ederken mevduat ve ihtiyaç kredisi faizlerinde düşüş devam ediyor. Kurban Bayramı öncesi ihtiyaç kredi faizinde yüzde 5,5 seviyelerinden yüzde 4,49-4,15'lere gerileme yaşanırken kredi çekecek olan vatandaşlar için bayram sonrası da düşüşün devam edip edilmeyeceği merak konusu oldu.

İndirim Trendi İçin Henüz Erken

Ekonomim'de yer alan habere göre, yapılan indirimlerin kurban bayramı öncesine yönelik olduğu ve indirim trendinin başlamasını söylemenin mümkün olmadığı belirtildi.

Faiz Oranı Düştü

İhtiyaç kredisi faizlerinde yavaş adımlarla düşüş yaşanırken yerli özel bankalar mayısın son haftasında kamu mevduat bankaları ise bu hafta başında ihtiyaç kredi faizlerine yüzde 5,5 seviyelerinden yüzde 4,5'e çektiği kaydedildi.
Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu verilerine göre geçen yıl mayıs sonundaki oran ve bu yıl mayıs sonundaki oran arasındaki düşüş dikkat çekti. Yüzde 26,4 seviyesinden yüzde 21,1'e iniş yeni gelişmelerin önünü açtı.

Yüzde 42-43 Seviyelerine Geriledi

Merkez Bankası'nın Mayıs Para Politikası Kurulu toplantısının ardından yukarı yönelen TL mevduat faizleri de haftaya düşüşle başladı. Bankaların TL mevduat faizleri en yüksek yüzde 50'de oluşurken, düşük miktarlı tasarruflarda TL mevduat faizi yeniden yüzde 42-43 seviyelerine geriledi.

Kaynak: Haber Merkezi