İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi’nin helikopter kazasında hayatını kaybetmesi üzerine boşalan Cumhurbaşkanı koltuğu için seçim yapıldı. Cumhurbaşkanlığı seçimi için  yarışan Türk kökenli Mesut Pezeşkiyan, oyların yüzde 53.7'sini alarak ülkenin 9'uncu Cumhurbaşkanı oldu.

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, İran’ın yeni Cumhurbaşkanı Mesut Pezeşkiyan’a tebrik mektubu gönderdi. Cumhurbaşkanı Aliyev’in gönderdiği mektupta şu ifadelere yer verildi; “Azerbaycan ile İran İslam Cumhuriyeti arasında ortak dini ve kültürel kökler, dostluk ve kardeşlik gibi sağlam temeller üzerine kurulu ilişkilere büyük önem veriyoruz. Geçtiğimiz on yıllar boyunca karşılıklı yarara dayalı iş birliğimizin, başta ekonomi, ulaştırma, enerji ve insani alanlar olmak üzere tüm alanlarda dinamik bir şekilde gelişerek bugünkü seviyeye ulaşmasından ve yeni bir içerik kazanmasından memnuniyet duyuyoruz” denildi.

Pezeşkiyan’ı  Azerbaycan'a Davet Etti!

Cumhuriyet Meydanı’nda Şok Protesto! Kendini Yakmaya Çalıştı! Cumhuriyet Meydanı’nda Şok Protesto! Kendini Yakmaya Çalıştı!

Azerbaycan ile İran arasındaki ilişkilerin karşılıklı saygı ve iyi komşuluk temellerine dayandığını vurgulayan Aliyev, ”İlişkilerimizin gelecekteki gelişme yönlerine ilişkin varılan anlaşmalar, hayata geçirilen ortak projeler ülkelerimizin refahına, bir bütün olarak bölgenin sürdürülebilir kalkınmasına ve güvenliğine hizmet etmektedir. Eminim ki ortak çabalarımızla Azerbaycan ile İran arasında halklarımızın ve ülkelerimizin çıkarları doğrultusunda geleneksel dostluk ilişkilerinin daha da güçlendirilmesini ve karşılıklı yarar sağlayan işbirliğinin genişletilmesini sağlayacağız” ifadelerine yer verdi.

Azerbaycan ile İran arasındaki iş birliğinin perspektifleri konusunda fikir alışverişinde bulunmak amacıyla Pezeşkiyan'ı Azerbaycan'ı ziyaret etmeye davet eden Aliyev, Pezeşkiyan'a görevinde başarılar diledi.

Editör: Ali Yalçıntaş