Kamu tasarruf tedbirlerinin alınmasıyla gündeme gelen, Kamuda çift maaş tartışmasıyla ilgili dikkat çekecek yeni açıklamalar geldi. Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’in kamuda tasarruf sağlamak amacıyla açıkladığı kararlar sonrası, kamu görevlisi olarak iki farklı yerden maaş alanlar hakkında çıkan kararlar, yeniden tartışılmaya başlandı. 

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, konu hakkında çarpıcı açıklamalarda bulundu. TV programında konuşan Yılmaz, “Örnek olarak söylüyorum bir tane kamu görevlisi kamunun iştiraki olan diyelim bir bankada görev yapıyor. Kamu ortak olduğu için oraya, kamuya belli bir yönetim hakkı oluşuyor. Bunu hiç almayalım dediğinizde kamuyu bu sefer zarara uğratmış oluyorsunuz. Yani o bankada kalmış oluyor şöyle çözdük bunu. 

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz (1) Kamuda Çift Maaş Açıklaması

Orada görevlendirilen kamu görevlisi belli bir limit içinde alabilsin sadece!  Maaşı kadar olmaz. Daha düşük olur.  Bu çok önemli. YPK kararı vardı geçmişte. Bir kamu görevlileri için sınır koyan,  onunla bağlantılı bir limiti olacak ve  çok yüksek bir rakam olmayacak bu. Şimdi onun üstünde aldığını da bütçeye kaydedeceğiz. Yani atıyorum işte 200 bin TL diyelim bir aylık maaşı var oradan. Yönetim kurulunda kamu hakkı var. 

Altında Sert Yükseliş! İşte Güncel Fiyatlar Altında Sert Yükseliş! İşte Güncel Fiyatlar

Diyelim ki kamuyu temsil eden kişi bunun 50 bin lirasını  alıyor orada. Çünkü o da sorumluluk alıyor. Mesai harcıyor. Hak ettiği kadar bir şeyi almış olacak. O genel ortalamamıza uygun bir karşılık almış olacak. Bunun üstündeki rakam mesela 150 bin lira bütçeye gidecek. Genel bütçemize gelir olarak kaydedilmiş olacak. Kendi maaşından daha yüksek olamayacak ikinci yönetim maaşı” ifadelerini kullandı.

Kaynak: haber merkezi