Kayseri’de Nüfus Müdürlüğü Pazar Günü Açık Olacak Kayseri’de Nüfus Müdürlüğü Pazar Günü Açık Olacak

Kayseri’de etkili olan dolu yağışı nedeniyle ekili arazileri zarar gören çiftçileri üzecek haber geldi. Büyük maddi zarara uğrayan Kayseri’deki çiftçiler,hububat fiyatlarının da istedikleri gibi belirlenmemesi yüzünden zor günler geçiriyor. 

Kayseri’deki çiftçilere kötü haberi, İYİ Parti Yozgat Milletvekili Lütfullah Kayalar verdi. Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Genel Kurulu’nda, ekili arazileri zarar gören çiftçilerin zararının  tazmin edilmesi ve borçlarının ertelenmesi nedeniyle İYİ Parti tarafından verilen önergenin iktidar kanadı oylarıyla reddedildiğini söyledi.

Yozgat Milletvekili Kayalar, “İYİ Parti Grubu olarak vermiş olduğumuz, Orta Anadolu'da başta Yozgat olmak üzere Kayseri, Konya, Aksaray gibi illerimizde iklim koşulları nedeniyle tabii afet sayılabilecek olan hasar ortaya çıkmış bulunmakta ve çiftçimiz bu konudan da fevkalade mağdur durumdadır” dedi.

TARSİM (Tarım Sigortaları Havuzu)’ a her çiftçinin kayıtlı olmadığını ve çiftçilerin bu zararı nasıl karşılayacağını soran İYİ Parti Yozgat Milletvekili Lütfullah Kayalar, “TARSİM'in yapacağı bu tespitler içerisinde ürün fiyatlaması, rekoltenin hangi hesaplara göre yapılacağı ve TARSİM'e kayıtlı olmayan çiftçilerimizin bu hasarların nasıl giderileceği konusu da önem arz etmektedir. Onun için, ifade etmek istediğimiz şu: Bu bölgelerin afet alanı olarak ilan edilmesi gerçekten çok büyük bir afet.

Bu çerçeve içerisinde, özellikle, burada zarar gören çiftçilerimizin Tarım Krediye olan borçlarının, Ziraat Bankası başta olmak üzere diğer kamu bankalarına olan borçlarının iki yıl faizsiz olarak ertelenmesi; aynı şekilde, yeni ekim için çiftçimize tohum, gübre başta olmak üzere girdi desteğinin yapılması gerekir. Gene burada sulamayla ilgili olan kanallar ve buradaki göletler epeyce tahrip olmuş durumdadır, yollar tahrip olmuş durumdadır.

Kayseri, Konya, Aksaray, Yozgat Çiftçilerine Kötü Haber! Yozgat Milletvekili Lütfullah Kayalar (1)

Bunların da yeniden ve bir an önce yeni ekim dönemine yetiştirilmek üzere tamiratlarının yapılması gerekmektedir. İfade etmek istediğimiz şey şudur: Aynı şekilde, sulamayla ilgili sulama birliklerine yapılan bildirimler var, sulama birliklerine çiftçinin borçları var; bu borçların da faizsiz olarak ertelenmesini ve önceden sulama birliklerine ödeme yapmış olanlar için de yeni dönem için kolaylaştırıcı tedbirlerin alınması gerektiğini ifade etmek istiyorum.  

Evet, burada, bugün Meclisimizin oturumunda hemen hemen bütün siyasi partilerimizin konuşmalarında ağırlıklı olan konu, çiftçimizin Türkiye genelindeki sıkıntıları. Türk tarımının, özellikle, son yirmi yıldır büyük bir ihmale uğraması neticesinde bugün içine düştüğü durumun değişik tezahürlerini kıymetli milletvekilleri dile getirmişlerdir” açıklamalarını yaptı.

Kaynak: haber merkezi