Belediye meclis toplantı salonunda düzenlenen programda Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi Nöroloji Bölümü Öğretim  Üyesi Doç. Dr. Murat Gültekin vatandaşlara migreni anlattı. Programda konuşma yapan Dr. Gülketin, kendisininde migren hastalığa sahip olduğunu belirterek bu hastalığın toplumda çok sık görüldüğünü ifade etti.

"Kayseri'de 225 Bin Migren Hastası Bulunuyor"

Kayseri ve İlçelerinde Bugün Hangi Eczaneler Nöbetçi Olacak? (17 Temmuz 2024) Kayseri ve İlçelerinde Bugün Hangi Eczaneler Nöbetçi Olacak? (17 Temmuz 2024)

Talas Migren Tanım

Baş ağrılarının yüzde 90'ını migrenin oluşturduğuna dikkat çeken Gültekin, sözlerine şöyle devam etti; "Maalesef doğru tanı ve tedavi alan hasta sayısı çok az. Baş ağrılarının yüzde 90’ını migren oluşturuyor. Kadınlarda 3 kat daha fazla görülüyor. Doğurganlık çağındaki kadınlarda sıktır. En çok görülme yaş aralığı 30-40 arasıdır.

Migren, hastaların günlük performansını düşürür. Türkiye nüfusunun yüzde 16’sında migren var. Kayseri’de ise 225 bin migren hastası bulunuyor. Bunun 190 bini doğru tanı ve tedavi alamamış maalesef. Yıllarca bu ağrıyı çekiyorlar"dedi.

"Son 3 Yıl Migren Açısından Dünyada Devrim Niteliğinde Tedaviler Var"

Talas Migren

Sanılanın aksine migrenin tedavi edilibir bir hastalık olduğunu belirten Gültekin, "Tıpta migren ile ilgili çok iyi ilaçlar var. Hatta son 3 yıl migren açısından dünyada devrim niteliğinde tedaviler var. Direkt migreni önleyen ilaçlar var dünyada. Bunların bir kısmı da Türkiye’de mevcut" diye konuştu.

Kaynak: haber merkezi