Son günlerde ulusal medyada popüler olan tarihi diziler vatandaşın milli duygularını açığa çıkarıyor. Öte yandan define avcıları da kısa yoldan para kazanmak amacıyla gerçekleştirdiği kaçak kazılarda tarihi eserleri satamadan yakayı ele veriyor.

Tarihi dizileri izleyen vatandaşlara bazıları tarihi kıyafet ve savaş silahlarına merak saldı. İmkanı olan Osmanlı kıyafetleri ve savaş silahlarını ücreti karşılığında satın alarak evinin ya da ofisinin bir köşesinde sergilemeye çalışıyor.

Yapılan denetimler ve operasyonlarda tarihi eserleri bilerek ya da hobi olarak bulunduran kişiler yakayı ele verdi. Polis ekipleri tarihi eser değeri birçok materyale el koydu.

Kayseri Emniyet Müdürlüğü son bir hatada gerçekleştirdiği görevleri sırasında tarihi eser niteliğinde materyaller ele geçirdi.  Ele geçirilen tarihi eserleri görenler vatandaşların Osmanlı dizilerine özendiği şeklinde yorum yaptı.

Kayseri Emniyet Müdürlüğü ekiplerince düzenlenen operasyonlarda:  3 adet Tarihi eser niteliğinde Tüfek, 231 adet çeşitli dönemlere ait sikke, Osmanlı ve Bizans dönemlerine ait 12 adet kılıç, 43 adet mızrak ve ok ucu, 2 adet taş sütun, 1 adet İslami döneme ait miğfer takımı, 76 adet tarihi eser niteliği taşıyan obje ele geçirildi.

Ayrıca kanunsuz yollardan elde edilen Cep telefonu, el telsizi ve 3 adet sahte çek ele geçirildi.Ele geçirilen tarihi eserler tutanakla Kayseri Şehir Müzesine teslim edildi.

Görülmedik Olay! Tarlada Çalışırken Üzerine Yıldırım Düştü! Görülmedik Olay! Tarlada Çalışırken Üzerine Yıldırım Düştü!

Operasyonlarda tarihi eser kaçakçılığı yapan 21 şüpheli yakalandı. Ele geçirilen suç unsurları ve toplam 13 olayda 28 şüpheli yakalandı. Şüpheliler emniyet müdürlüğünde yapılan sorgularının ardından savcılığa sevk edildi.

Kaynak: özel haber