Melikgazi ilçesine bağlı Sarımsaklı Mahallesi’nde bulunan 8 kilometre uzunluğuna, 3 metre derinliğe ve 7 metre genişliğe ulaşan su kanalı merak uyandırıyor. Mahalle sakinlerinin dikkatini çeken su kanalı, kim tarafından ne amaçla yapıldı bilinmiyor. Mahallede yaşayan vatandaşlar, bölgede otlamakta olan hayvanların için tehlike oluşturduğuna ve sel olasılığını artırdığını düşünerek endişeye sevk ediyor.

Tüketiciler Birliği Genel Başkanı Mahmut Şahin, “Bu kanalı açanın kim olduğu ve amacının ne olduğu aranıyor” diye konuştu.

Kayseri Tüketiciler Birliği Genel Başkanı Mahmut Şahin

Enteresan Bir Durum!

Tüketiciler Birliği Genel Başkanı Mahmut Şahin, su kanalının bulunduğu Sarımsaklı mahallesini ziyaret etti. Burada bulunan kanalın mantığını çözemediğini belirten Şahin, “Sarımsaklı Mahallesi Kayseri’nin hemen kenarında olan bir mahallemiz ve gerçekten çok enteresan bir durumla karşı karşıyayız. 8 kilometre uzunluğunda bir kanal açılmış. Fakat bu kanalın mantığı ve amacı nedir, bu kanal niye gelip bir yerde bitmiş.

Bu İşin Peşine Düştük!

7 metre genişliğinde, 4 metre derinliğinde 8 kilometre uzunluğunda bir kanal açıyorsunuz ve buradan binlerce kamyon toprak çıkıyor. Ortada topraklarda yok. Sarımsaklı’nın dibine gelir gelmez kanal bitiyor. Burayı kim ne maksatlı eşti, onu da bilmiyoruz. Burayı kim eştiyse o aranıyor. Bu kanalı açanın kim olduğu ve amacının ne olduğu aranıyor. Bizde bunun peşine düştük. Bakalım karşımıza ne çıkacak.

Kayseri’de Sarımsaklı Mahallesi Su Kanalı

Bunu Kim Yaptı?

Mahalle sakinleri de kanalın orada kaldığını görünce şok oluyorlar. Çünkü daha sonrası mahalle. Bir sel gelse orayı tamamen basar ve bir felaketle karşı karşıya kalabiliriz. Bunu kim yaptı? Muhtemelen bu kanal kapatılacak ve başka yerden toprak getirilecek. Sonra o açılan yerdeki kanalda başka bir yerden getirilen kum ile kapatılacak. Orayı da kapatacaklar. Bu şekilde deneme yanılma yöntemiyle gidecek gibi. Hiçbir hazırlık ve alt yapısı oluşturulmadan yapılmış bir kanal çalışması. Hiçbir faydası yok. Hatta buradaki mera arazisini kuraklaştıracak bir kanal. İnşallah bu yanlıştan dönülür ama bu kadar emeği ve harcamayı kim karşılayacak. Yine milletin cebinden çıkacak” ifadelerini kullandı.

Kimse Bilmiyor!

Kayserili Başkan, Cumhurbaşkanı’yla Bayramlaştı! Kayserili Başkan, Cumhurbaşkanı’yla Bayramlaştı!

Açılan su kanalı ile ilgili konuşan Sarımsaklı Mahalle Muhtarı Can Öcal, “Buraya 8 kilometrelik bir dere yatağı açılmış ama sonu yok. Bizim hayvanlarımızın geçtiği köprüye kadar geliyor ve bitiyor. Buradan sel geldiği zaman bize zarar verecek. Biz istiyoruz ki mahallemizde çiftçilik kalkınsın, göçü durduralım ama bu durumlar daha fazla zarar veriyor. Burada kanal açılmış, niye açılmış, niye burada bitmiş, kimse bilmiyor.

Kayseri’de Sarımsaklı Mahallesi Su Kanalı

Meramızı tam ortasından bölmüş. Hayvanlarımız ne sağa geçebiliyor ne sola. Kimin yaptığını bilmiyoruz. Soruyoruz ama kimse bunu üstlenmiyor. DSİ’ye de bu konuyla ilgili dilekçe verdim. Gelip bakıldı ama kimse karar veremedi. Hayvanlarımız da zor durumda. Bu kanala bir hayvanımız düşse ölecek. Artık hayvanları göndermeye de korkuyorlar” açıklamalarını yaptı.

Editör: Ali Yalçıntaş