Kayseri’de Kaymakam Veda Etti! Kayseri’de Kaymakam Veda Etti!

Kayseri’de uzun yıllardır süre gelen ve gelenekselleşen bıçak bileme adeti bu bayramda da devam etti. Bayram öncesi vatandaşlar bıçak almak yerine eski bir geleneği sürdürerek bıçak biletme konusunda kararlı.

Kayseri’de kurban bayramında vatandaşlar hazırlıklarını tamamladı. Çarşı esnafının yüzünü güldüren alışveriş sonrası vatandaşlar, en çok bıçakçıları ziyaret etti.

“Kayseri'de bıçak biletmek adettir”

Vatandaşların daha ekonomik olması nedeniyle yeni bıçak almak yerine mevcut bıçaklarını bilettiklerini söyleyen bıçakçı Ahmet Tüfekçi, “Şu anda bilememiz çok güzel. Vatandaşlarımız bıçaklarını biletmek için geliyor. Ancak satış çok düşük. Vatandaşların evlerinde 3-4 tane bıçağı var. Bizim Kayseri'de bıçak biletmek adettir. Kurban Bayramı geldiği zaman bıçaklar biletilir. 3-4 tane bıçaklarını getirirler, biz de onları bileriz. Bıçak satışımızda çok düşük. Son 1-2 günde belki satış yapabiliriz. Bıçak satılmamasının sebebi ekonomik şartlar. Şimdi vatandaşlar bayramda kurban alacaklar. Onun dışında kendilerine ve çocuklarına elbise alacaklar. Şu anda piyasa Kurban Bayramı olduğu için biraz canlı. Bileme geliyor. Normal bıçakları 25 TL'den bileme yapıyoruz. Satır olursa 50 TL, kasapların takım olarak getirdikleri makineleri aynaları var onları 75 TL'den biliyoruz” dedi.

Bıçak fiyatları hakkında konuşan Tüfekçi, "Bıçakların fiyatları kalitesine göre değişiyor. Ben kendi imal ettiğim kaliteli bıçakları satıyorum. Fiyat olarak da 200 TL'den başlıyor, 350 TL'ye kadar kaliteli bıçaklarımız var” diye konuştu.

Kaynak: Özel Haber