Kayseri ilinin Sarıoğlan ilçesinde bulunan Şahruh köprüsü, tarihi ve yıllara meydan okuyan görüntüsüyle ziyaretçilerine görsel bir şölen sunuyor. Dünya genelinde tarihi merakı bulunan herkesi içine çeken bölge, her sene binlerce kişiye ziyaretçi kapılarını aralıyor.

Kayseri'de Oraya Gidenin Başı Dönüyor! Yıllara Meydan Okuyor!-1

Gizemli Yönüyle Dikkat Çekiyor

Yapım aşamaları hakkında herhangi bir bilgiye ulaşılamayan köprü, insanlar için merak konusu oldu. Gizemli yönüyle farklı bir çekiciliğe sahip olan bölgenin Kanuni Sultan Süleyman döneminde yeniden onarıldığı biliniyor.

İdam Cezaları İçin Kullanılıyor

Yapım yılı olarak 1475-1480 yılları işaret edilen köprü için derin araştırmalar yapıldığı ve pek çok teorinin üretildiği biliniyor. O dönemde idam cezaları için kullanıldığı öne sürülen köprünün zaman içerisinde kullanım amacının değiştiği de öğrenildi.

Kayseri'de Oraya Gidenin Başı Dönüyor! Yıllara Meydan Okuyor!-2

Kayseri Erkilet’teki O Yerin Hikayesi Büyülüyor! Kayseri Erkilet’teki O Yerin Hikayesi Büyülüyor!

Görenleri Hayret İçerisinde Bırakıyor

150 metre boyunda olan Şahruh Köprüsü, görenleri de hayret içerisinde bırakırken yaklaşık olarak 6 metrelik bir de ene sahip olan bu köprü, 8 kemeri de içerisinde barındırıyor.

Kayseri'nin Göz Bebekleri Arasında

Türkiye'nin ve Kayseri'nin göz bebeklerinden birisi olarak anılmakta olan bu yapı, tarihi eser kapsamı altında değerlendiriliyor.

Kaynak: Özel Haber