Fetullahçı Terör Örgütü üyelerinin yargılanmasına devam ediliyor. Kaçak olanlar güvenlik güçlerinin takibi sonucunda yakalanıp hâkim karşısına çıkarılıyor.

Kayseri’de devam eden FETÖ Davalarında sanıklar ceza almaktan kurtulmak için birbirinden ilginç savunmalar yapıyor. Çoğunluğu örgüte üye olmadığını ve hiçbir faaliyetine katılmadığını anlatıyor. Ancak işleyen yasal ve siyasi sistem gereği ceza almaktan kurtulamıyor.

Kayseri Adliyesi 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen FETÖ davalarında sanıklar savunma verdi. FETÖ davalarının büyük bir bölümü Yargıtay’dan dönen davaları içeriyor.

Örgüt Eylemlerine Katılmadım

FETÖ suçlamasıyla ceza alan ve karara itiraz eden 21 yaşındaki Y.K. mahkeme heyetine verdiği savunmasında öğrencilik yıllarında örgüte ait yurtlarda mecburiyetten kaldığını ancak örgütsel eyleme katılmadığını iddia etti.

Navigasyon Faciası: Yanarak Can Verdiler! 4 Ölü Navigasyon Faciası: Yanarak Can Verdiler! 4 Ölü

Kişisel bilgisayarında Bylock çıktığı ve uygulama üzerinden bir kişi ile sohbet ettiği yönündeki delilleri hatırlatan mahkeme başkanı örgüt üyesine banka hesabı olup olmadığını ve sohbetin amacını sordu.

Babam FETÖCÜ!

Y.K. bilgisayarda çıkan Bylock hesabını doğruladı ancak hesabın kendisine ait olmadığını söyledi. Y.K., “Bilgisayarımda uygulama olduğunu bilmiyordum. Ben bu uygulamayı kullanmadım. Babam şu anda FETÖ üyeliğinden ceza hapishanede yatıyor. Uygulamayı babam kullanmış olabilir.” dedi.

Mahkeme heyeti sanığın savunmasından sonra davada karar verdi. Y.K.’nın FETÖ üyesi olma, örgütün olanaklarını kullanmak ve menfaat sağlamak suçunu sabit gören mahkeme başkanı sanığa 6 yıl 3 ay hapis cezası verdi.

Editör: Ahmet Bolat