"Aile Kurumu Toplum İçin Bir Beka Meselesidir"

Arıkan, yaptığı konuşmada aile kavramının önemine değinerek şunları söyledi; "Bir toplumun niteliği ve huzuru ailelerin refahıyla doğrudan ilgilidir, bu nedenle aile kurumu toplum için bir beka meselesidir. TÜİK’in açıkladığı son istatistikler hepimiz için endişe verici. TÜİK raporu, doğurganlık oranının düştüğünü, nüfusumuzun yaşlandığını, evlilik kurumunun da ciddi şekilde zayıfladığını söylüyor.

 Raporda önem arz eden 2 tane istatistik var. Bunlardan bir tanesi, gençlerimizin evlilik yaşının hızla ileriye gitmesidir. İkincisi, son yirmi yılda evlenenlerin sayısı yüzde 20 azalırken boşananların sayısı yüzde 47 artmıştır" dedi.

"Kurulan Yuvayı Bozan Sebeplerin Başında Ekonomi Gelmektedir"

Kayseri’de İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya’ya Beklenmedik Tepki! Kayseri’de İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya’ya Beklenmedik Tepki!

Gençlerin evlenmekten kaçmasının nedenini ekonomik sorunlara bağlayan Arıkan, " Bugün, gençlerimizi yuva kurmaktan uzaklaştıran, kurulan yuvayı bozan sebeplerin başında ekonomi gelmektedir. Düğün masrafları, fahiş kiralar, barınma ve beslenme sorunları, düşük ücretler, istihdam yetersizliği de gençlerimizin kafasındaki en önemli sorunlardan bazılarıdır.

 Yeni bir yuva kurulsa bile, bu yuvanın uzun ömürlü olmasına ya da büyümesine engel olan sorunları göz ardı ettiğimizde, emin olun, hiçbir kredi paketi, hiçbir teşvik, hiçbir kanun TÜİK’in, hepimizi üzen bu istatistiklerini değiştirmez" ifadelerini kullandı.

"Bu Konu Beka Meselesidir"

Arıkan konuşmasının sonunda bu konunun bir beka meselesi olduğunu belirterek diğer partilere de çağrıda bulundu. Diğer parti gruplarının önerge üzerine konuşmaları tamamlanınca oylamaya geçildi. "Türkiye'de düşen doğurganlık hızının sebeplerinin ve geleceğe yönelik olası etkilerinin araştırılması" konulu araştırma önergesi AK Parti ve MHP oylarıyla reddedildi.

Editör: Ülkü Şimşek