Yaşlıların korunması, desteklenmesi ve yaşamlarının kolaylaşması için belediyelerin tarafından hazırlanacak projelerin değerlendirilmesinin yapılacağı Yaşlı Destek Programı'na (YADES 2024) başvuruların başladığı duyuruldu. Bu yıl YADES için 11 milyon 278 bin lira ödenek ayrıldı.

Konuya ilişkin açıklama yapan Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Mahinur Özdemir Göktaş, “Bu kapsamda bakanlığımızca aile temelli aktif ve sağlıklı yaşlanmanın desteklenmesi politikasını YADES programıyla sürdürüyoruz. Yaşlılarımıza yönelik hizmetlerin sunumunda kurum bakımı hizmetleri yanında, evde bakım, gündüz bakım gibi koruyucu önleyici alternatif hizmet modellerini de yaygınlaştırıyoruz. Ayrıca yaşlılar ve yakınlarının öncelikli tercihi olan gündüz bakım ve evde bakım destek hizmetlerinin geliştirilmesi için projeler yürütüyoruz” dedi.

‘11 Milyon 278 Bin Lira Ödenek Ayırdık’

Göktaş, “65 yaş üstü vatandaşlarımızın korunması ve desteklenmesiyle bakım desteği ve psikososyal desteğe ihtiyacı olanların yaşadıkları mekânlarda gerekli bakımlarının yapılarak yaşamlarının kolaylaştırılmasını sağlamak üzere, 8 yılda toplam 45 milyon TL finansman desteği sağladık. Bu kapsamda 8 yılda 42 belediyede yürütülen 74 projeyle 87 bin 987 hanede 128 bin 691 yaşlıya ulaştık. Yaşlıların korunması, desteklenmesi ve yaşamlarının kolaylaştırılması için belediyeler tarafından hazırlanacak yeni projelerin değerlendirileceği YADES 2024 başvuruları ise başladı. Bakanlığımızca bu yıl YADES için 11 milyon 278 bin lira ödenek ayırdık” diye konuştu.

Altın’da Düşüş Devam Ediyor! İşte Güncel Fiyatlar Altın’da Düşüş Devam Ediyor! İşte Güncel Fiyatlar

‘En Geç 3 Haziran’

Proje hakkında bilgi veren Göktaş, “Belediyeler tarafından hazırlanacak projelerin sürelerinin bir yıl olacağı, onaylanan projelerin, belediyelerin uygulacağı ve denetimlerin ise valilikler aracılığıyla yürütüleceğini” belirtti. Göktaş, programa başvuracak belediyelerin hazırlayacakları proje tekliflerini, en geç 3 Haziran saat 17.00’ye kadar valiliklere teslim etmesi gerektiğini bildirdi.

Kaynak: DHA