Peki Kayseri’de yaşamış ve döneminde tanınan bir isim olan Su İçmez Efendi Kimdir? Ne Zaman öldü? Merak ettiğiniz tüm bilgiler haberimizde…

Suyun hayatımızdaki önemi herkes tarafından bilinirken bir canlının yaşamını sürdürebilmesi için en gerekli maddelerden biridir. Ayrıca bütün dinlerde de kutsal suyun günlük hayatımızda da önemi çok büyük. Hıristiyanlıkta vaftiz olmak için, Müslümanlıkta abdest almak için suya ihtiyaç vardır. Fakat bir âlim düşünün ki dünya üzerindeki hiçbir suyun tadını beğenmez ve ömrünün çoğunu oruç tutarak geçirir.

2Su İçmez Edendi̇ 1 Kopya

Kayseri’nin yetiştirdiği âlimlerden Ulema Su İçmez Hazretleri’dir. Kendisi hakkında çok bir bilgi yoktur. Doğum tarihi ve gerçek ismi bilinmiyor.

Marmara Depremi Sonrası Naci Görür’den Kritik Açıklama! Beklenen Depremi Tetikler mi? Marmara Depremi Sonrası Naci Görür’den Kritik Açıklama! Beklenen Depremi Tetikler mi?

Su İçmez Efendi Kimdir?

Kendisinin hikâyesi şöyledir; bir gece rüya âleminde peygamberimiz (s.a.v) mübarek ellerinden su içtiği ve ondan sonra hayatı boyunca hiçbir suda lezzet bulamadığı için ağzına bir damla su almadığından ‘su içmez’ lakabıyla anılmıştır. Su içmez efendi Kayseri’de birçok öğrenci yetiştirdiği gibi fıkıhla alakalı İbrahim Halebi’nin meşhur ‘Mülteka’ isimli eserini ‘Mirvana’ ismiyle serhetmiştir.

Ne Zaman Vefat Etti?

Ömrünün büyük bir kısmını oruç tutarak geçiren bu zat 1758 yılında vefat edip Seyyid Burhanettin Hz. mezarlığına defnedilmiştir.

Kaynak: ÖZEL HABER