Başkan Gülsoy, Şubat ayında geçen yıla göre artış olduğunu belirterek şunları söyledi: "Şubat ayında geçen yılın aynı ayına göre yüzde 17.67 artışla 314 milyon 61 bin dolar ihracat gerçekleştirildi. İçinden geçtiğimiz bu zorlu dönemde özverili çalışmaları ile bu başarıda imzası olan tüm ihracatçı üyelerimizi ve ekiplerini yürekten kutluyor, başarılarının devamını diliyorum" diye konuştu.

Türkiye İstatistik Kurumu'nun Şubat ayı ihracat rakamlarını değerlendiren Gülsoy, "Şubat ayı ihracat rakamlarına göre 314 milyon 61 bin dolar ihracat gerçekleştirdik. Geçen yılın aynı ayına göre yüzde 17.67, bir önceki aya kıyasla yüzde 9.22 oranında artış yaşanmıştır.

 Kayseri olarak İthalatımız ise 94 milyon 818 bin dolar olmuştur. Geçen yılın aynı ayına oranla yüzde 23.81 azalış gerçekleşmiştir. İlk 2 ay toplam ihracatımız 601 milyon 600 bin dolar’dır" dedi.

Kayseri'den 143 ülkeye ihracat gerçekleştiğinin vurgusunu yapan Gülsoy, "İhracat pazarlarımız; Irak, Almanya, Avusturya, İsrail, ABD, Suriye, Fas, Birleşik Krallık, Fransa, Belçika’dır" ifadelerini kullandı.

Kayseri ihracatını sektör bazından değerlendiren Gülsoy, sözlerine şçyle devam etti: "Türkiye İstatistik Kurumu’nun belirlediği sektörlerden; Elektrik ve Elektronik, Mobilya Kağıt ve Orman Ürünleri, Çelik, Tekstil ve Hammaddeleri, Madencilik Ürünleri, Kimyevi Madde ve Mamulleri, Hububat, Bakliyat, Yağlı Tohumlar ve Mamulleri gibi sektörlerde artış yaşanırken Demir ve Demir Dışı Metaller, Makine Aksamları, Meyve ve Sebze Mamulleri, Deri ve Deri Mamulleri gibi sektörlerde azalış gerçekleşmiştir" şeklinde konuştu.

Kayseri'nin ihracat konusunda daha çok başarı elde etmesi için desteğe ihtiyacı olduğunu söyleyen Gülsoy, "Sürdürülebilir bir ihracat başarısı için navlun desteği ve döviz dönüşüm desteği başta olmak üzere ihracatçılarımıza destek verilmesi gerekiyor. Bu şekilde ekonomimizin ihtiyacı olan döviz geliri ve enflasyon ile mücadelede de iş dünyası daha etkin rol alacaktır" dedi.

CEHA’nın İncesu OSB de ki Arsası, TURKUAZ’a Nasıl Geçti? CEHA’nın İncesu OSB de ki Arsası, TURKUAZ’a Nasıl Geçti?

Editör: Ülkü Şimşek