Kayseri’nin önde gelen sanatçılarından Turizm Bakanlığı Kilim Dokuma Sanatçısı Fatma Alkış, açtığı sergide Türk geleneğini devam ettiriyor. 

Kayseri Kaleiçi Arkeoloji Müzesi'nde, 'Sarız İlçesi Kilimlerinden Motifler' sergisinin açılışı gerçekleştirildi.

Cumhuriyet Meydanı Kaleiçi Arkeoloji Müzesi'nde gerçekleştirilen açılışa CHP Kayseri Milletvekili Aşkın Genç, Vali Yardımcısı Ömer Tekeş, Sarız Kaymakamı Kerem Albayrak, İl Kültür ve Turizm Müdürü Şükrü Dursun ve Kültür ve Turizm Bakanlığı Kilim Dokuma Sanatçısı Fatma Alkış katıldı. Sergide, Sarız ilçesinde kadınlar tarafından dokunan kilimler yer aldı. Onlarca motifin işlendiği kilimler, vatandaşların beğenisine sunuldu. 

Fatma Alkış 2

Kayseri İncesu'da O Gelenek Devam Ediyor! 4 Bin Kişiye Dağıtıldı! Kayseri İncesu'da O Gelenek Devam Ediyor! 4 Bin Kişiye Dağıtıldı!

Sarız ilçesi Kaymakamı Albayrak kilimlerin neredeyse yüz yıllık bir tarihi olduğunu belirterek, ‘Sarız'daki genç neslimizin, Sarız kilimini unutma noktasına geldiğini görüyoruz. Biz bunu yaşatacağız. Bunu gelecek nesillere çok güzel aktaracağız. Bazı kilimlerimiz var ve yaklaşık yüz yıllık. Yüz yıllık bir sanatın gelecek nesillere aktarılması söz konusu’ dedi.

Yöresel motiflerin işlendiği Sarız kilimlerinin dokumasının büyük emek istediğini ifade eden İl Kültür ve Turizm Müdürü Şükrü Dursun, ‘Geleneksel el sanatlarımızın en önemli gelenleri arasında halı ve kilim yer alıyor. Baktığınız zaman Orta Asya'dan Anadolu'ya uzanan en önemli sanat ürünlerinden biridir. El emeği göz nurudur. Halı ve kilim dokuması uzun bir süreç ve büyük emek ister. Sadece halı ve kilim dokuması değil öncesinde ipinin oluşturulması boyanması gibi birçok aşaması var’ ifadelerini kullandı. 
 

Kaynak: HABER MERKEZİ