Burdur’da yaşanan olayda Ayşe Işık(29) eşi İsmail Işık'ı (32) av tüfeğiyle vurarak öldürdü.  Mahkeme tarafından Ayşe Işık’a haksız tahrik indirimi uygulandı.

Av Tüfeğiyle Ateş Etti

Olay Merkeze bağlı Düğer köyünde meydana geldi.  10 yıllık evli ve 3 çocuk annesi Ayşe Işık ve İsmail Işık çifti arasında 28 Mayıs 2023 günü sabah saatlerinde tartışma çıktı.

 Kısa sürede büyüyen Tartışma sırasında Ayşe Işık, evdeki 'çift kırma' diye tabir edilen av tüfeğiyle alkollü olduğu ve kendisini darp ettiği gerekçesiyle eşine ateş etti. 

Gözaltına Alındı

Av Tüfeğiyle burulan İsmail Işık olay yerinde hayatını kaybetti. Olayın ardından Ayşe Işık 112 Acil Çağrı Merkezi'ni arayarak kendisini ihbar etti. Işık jandarma ekipleri tarafından gözaltına alınıp, çıkarıldığı mahkemece tutuklandı. 

Hakkında Ömür Boyu Hapis İstendi

Ayşe Işık hakkında Burdur Ağır Ceza Mahkemesi'nde açılan dava da Işık’ın ömür boyu hapsi istendi.  Ayşe Işık, davanın karar duruşmasında hâkim karşısına çıktı. 

Sanık Işık'ın cezaevinden Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) ile katıldığı duruşmada taraf avukatları yer aldı. Duruşma da iki tarafın avukatı da savunmalarını gerçekleştirdi.

Kahreden Olay: 9 Aylık Hamile Kadını Öldü, Şoför Tutuklandı Kahreden Olay: 9 Aylık Hamile Kadını Öldü, Şoför Tutuklandı

Haksız Tahrik İndirimi Uygulandı

Mahkemede son sözü sorulan Ayşe Işık, adalete sığındığını söyleyerek savunmasını yaptı.

Işık savunmasında, "Benim 1 yaşında epilepsi hastası çocuğum var. Adaletinize sığınıyorum" ifadelerini kullandı.

Kısa bir ara veren mahkeme heyeti, Ayşe Işık'ı önce 'eşe karşı kasten öldürme' suçundan ağırlaştırılmış ömür boyu hapis cezasına çarptırdı, haksız tahrik indirimi uygulayan heyet, bu cezayı önce 19 yıla, ardından 15 yıl 10 aya indirerek tutukluluk halinin devamına karar verdi.

‘O Zaman Kadınlar Bu Türkiye'de Yaşamasın’

Kararın açıklanmasından sonra adliye koridorlarında hapis cezasına çarptırılan Ayşe Işık'ın babası Süleyman Demir isyan etti.

Demir, "Dünya Kadınlar Günü'nde 'doktor öldü' diye medyaya çıkmaya gerek yok. O zaman Ayşe de ölseydi. O zaman kadınlar bu Türkiye'de yaşamasın. Kadınların yaşamaya hakkı yok. 40 milyon kadın hakkında bugün bir karar verilmiştir. 10 yıldır eziyet gören bir kadın bugün 15 yıl ceza almıştır. Burnu kırılmış, bacağı kırılmış, zorla tecavüz edilmiştir" diye bağırdı.

Adliye’de bağırarak isyan eden Demir dışarıda ise kendisine soru yönelten basın mensuplarıyla konuştu. 

‘Bayrak Açan Kadınlar, Kadın Ölünce mi Bayrak Açacak?’

Demir isyanını bir kez daha dile getirerek, “Böyle bir cezayı kabul etmiyoruz. 'Kadınlar ölmesin' diyenler nerede? Bayrak açan kadınlar, kadın ölünce mi bayrak açacak? Ceza aldığı gün hiçbir kadın göremiyoruz. Neden? Bu kadının epilepsi hastası çocuğu var. İstemeyerek kaza ile olmuştur. Böyle bir cezayı kabul etmiyoruz" diye konuştu.

Kaynak: DHA